Na terenie Saksonii (Niemcy) znajduje się niezwykła formacja skalna znana pod nazwą Bastei co przetłumaczyć można jako baszta. Stanowi ona jedną z popularniejszych atrakcji na terenie Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich.

Najbardziej charakterystycznym obiektem jest piękny kamienny most z pomocą, którego można dostać się do miejsca gdzie kiedyś mieścił się Zamek Neurathen (obecnie są to ruiny).

Historia Bastei

Pisana historia tego miejsca sięga XII wieku kiedy to powstał tu zamek (o samym zamku przeczytacie trochę niżej). Wzmianki o skałach pochodzą zaś z końca XVI w i dość szybko wzbudziły one ciekawość innych. W 1798 r. miejsce to pierwszy raz oficjalnie zostało uznane jako atrakcja turystyczna. Przyczyniło się to do rozpowszechnienia wiedzy o istnieniu formacji skalnej.

Z tego co udało mi się ustalić formacja skalna jest dziełem wody oraz w późniejszym czasie wiatru i deszczu. Prawdopodobnie powstały w ukresie zlodowacenia.

W 1826 roku na potrzeby turystów zbudowano tutaj pierwsze kwatery noclegowe.

Rzeka Łaba widziana z Bastei
Rzeka Łaba widziana z Bastei

Ciekawostki o Bastei

O miejscu tym można dużo powiedzieć w różnych aspektach (jako ciekawostkę przyrodniczą, atrakcję turystyczną). Chociaż muszę też przyznać, że po raz kolejny mało kto z moich znajomych słyszał o tym miejscu. Wśród Polaków widać miejsce to jest widać jeszcze do odkrycia. A z pewnością warto bo widoki są naprawdę interesujące.

formacje skalne
formacje skalne

Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu:

  • to najbardziej znany punkt widokowy w Szwajcarii Saksońskiej,
  • Bastei mieści się na terenie Gór Połabskich,
  • Z Bastei roztacza się piękny widok na rzekę Łabę i dawną miejscowość sanatoryjną Pirne,
  • ilość ciekawych skał sprawia, że miejsce to jest nazywane skalnym miastem,
  • Lilienstein i Pfaffenstein to nazwy tutejszych zespołów skalnych.

Atrakcje turystyczne w Bastei

Na terenie Bastei głównymi atrakcjami są formacje skalne, most oraz ruiny zamku. Praktycznie też w każdym tym miejscu znaleźć można ciekawe punkty widokowe. Rozciągają się one w kierunku rzeki oraz na inne formacje skalne.

Co warto wiedzieć o moście w Bastei

Obecne most mieszczący się w Bastei wykonany jest całkowicie z kamienia (+ metalowe zabezpieczenia). Umożliwia on przejście po formacji skalnej Lilienstein. Na moście znajduje się wiele punktów widokowych z, których podziwiać można płynąca rzekę oraz inne okoliczne skały.

tablica mieszcząca się na jednej ze skał w Bastei
tablica mieszcząca się na jednej ze skał w Bastei

Wejście na most jest całkowicie darmowe, jednak jeśli chcemy iść dalej w kierunku ruin zamku będziemy musieli zapłacić.

Most w Bastei germany
Most w Bastei

Ruiny zamku Neurathen

O tym jak wyglądał zamek kiedyś można się dowiedzieć z tablic informacyjnych rozmieszczonych w sąsiedztwie kas biletowych. W miejscu drewnianego mostu znajduje się dziś kamienny.

Zamek Neurathen jak kiedyś wyglądał
Zamek Neurathen jak kiedyś wyglądał

Zamek Neurathen powstał w XII wieku jednak pierwsze zapisane wzmianki pochodzą dopiero z końca XVI w. Obecnie po zamku zostały tylko ruiny, które można zwiedzać poruszając się po metalowych platformach. Czasami tylko miejscami wchodząc na skały.

Wejście do ruin jest dodatkowo płatne koszt to około 3 euro.

Położenie Bastei

Najbliższym większym miastem w okolicy Bastei jest Drezno, które miałam okazję odwiedzić kilka lat temu.

W bezpośrednim sąsiedztwie Bastei znajduje się płatny parking (uwaga bramka na wyjeździe czasem się psuje) z, którego do mostu mamy tylko 15 minut. Parking jest w pełni zautomatyzowany. Przy parkingu znajduje się również przystanek autobusowy (można z niego dojechać np. do Pirny).

Po drodze jednak mamy inne punkty widokowe podobnie jak i kilka sklepów i restauracji (gdzie można później odpocząć i coś zjeść).

Fragment pozostałości zamku w Bastei a w nich katapulta
Fragment pozostałości zamku w Bastei a w nich katapulta

Oprócz tego znajduje się tu hotel, w którym można zanocować.

Bastei nie jest jedyną atrakcją turystyczną tego regionu. W okolicy znajdziemy bowiem również inne ciekawe miejsca jak kaniony, punkty widokowe wyrzeźbione przez wodę w skale. A to dopiero początek, na zwiedzenie tego wszystkiego trzeba by mieć z pewnością kilka dni.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.