Bastei, Most, Zamek Neurathen – Szwajcaria Saksońska
Na terenie Landu Saksonia (Niemcy) w okolicy Pirny mieści się niezwykła formacja skalna – Bastei (co przetłumaczyć można jako baszta). Stanowi ona jedną z popularniejszych atrakcji parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej, w Górach Połabskich.
Najbardziej charakterystycznym obiektem Bastei jest zabytkowy kamienny most z pomocą, którego można dostać się do miejsca gdzie kiedyś mieścił się Zamek Neurathen (obecnie są to ruiny).
Spis treści
Ciekawostki o Bastei
O miejscu tym można dużo powiedzieć w różnych aspektach (zarówno turystycznych jak i przyrodniczych – w końcu to miejsce jest raczej dość wyjątkowe). Po raz kolejny muszę też przyznać, że mało kto z moich znajomych słyszał o tym miejscu. Wśród Polaków widać to miejsce to jest jeszcze do odkrycia. A z pewnością warto bo widoki są naprawdę interesujące.
Zobacz inne miejsca:
Co warto wiedzieć o tym miejscu (ciekawostki):
- to najbardziej znany punkt widokowy w Szwajcarii Saksońskiej,
- Bastei mieści się na terenie Gór Połabskich,
- Z Bastei roztacza się piękny widok na rzekę Łabę i dawną miejscowość sanatoryjną Pirne,
- ilość ciekawych skał sprawia, że miejsce to jest nazywane skalnym miastem,
- Lilienstein i Pfaffenstein to nazwy tutejszych zespołów skalnych.
Atrakcje turystyczne w Bastei
Na terenie Bastei głównymi atrakcjami są formacje skalne, most oraz ruiny zamku. Praktycznie też w każdym tym miejscu znaleźć można ciekawe punkty widokowe. Rozciągają się one w kierunku rzeki oraz na inne formacje skalne.
Co warto wiedzieć o moście w Bastei
Obecne most mieszczący się w Bastei wykonany jest całkowicie z kamienia (+ metalowe zabezpieczenia). Umożliwia on przejście po formacji skalnej Lilienstein. Na moście znajduje się wiele punktów widokowych z, których podziwiać można płynąca rzekę oraz inne okoliczne skały.
Wejście na most jest całkowicie darmowe, jednak jeśli chcemy iść dalej w kierunku ruin zamku będziemy musieli zapłacić.
Ruiny zamku Neurathen
O tym jak wyglądał zamek kiedyś można się dowiedzieć z tablic informacyjnych rozmieszczonych w sąsiedztwie kas biletowych. W miejscu drewnianego mostu znajduje się dziś kamienny.
Zamek Neurathen powstał w XII wieku jednak pierwsze zapisane wzmianki pochodzą dopiero z końca XVI w. Obecnie po zamku zostały tylko ruiny, które można zwiedzać poruszając się po metalowych platformach. Czasami tylko miejscami wchodząc na skały.
Wejście do ruin jest dodatkowo płatne koszt to około 3 euro.
Położenie Bastei
Najbliższym większym miastem w okolicy Bastei jest Drezno, które miałam okazję odwiedzić kilka lat temu.
W bezpośrednim sąsiedztwie Bastei znajduje się płatny parking (uwaga bramka na wyjeździe czasem się psuje) z, którego do mostu mamy tylko 15 minut. Parking jest w pełni zautomatyzowany. Przy parkingu znajduje się również przystanek autobusowy (można z niego dojechać np. do Pirny).
Po drodze jednak mamy inne punkty widokowe podobnie jak i kilka sklepów i restauracji (gdzie można później odpocząć i coś zjeść).
Oprócz tego znajduje się tu hotel, w którym można zanocować.
Bastei nie jest jedyną atrakcją turystyczną tego regionu. W okolicy znajdziemy bowiem również inne ciekawe miejsca jak kaniony, punkty widokowe wyrzeźbione przez wodę w skale. A to dopiero początek, na zwiedzenie tego wszystkiego trzeba by mieć z pewnością kilka dni.
Historia Bastei
Pisana historia tego miejsca sięga XII wieku kiedy to powstał tu zamek (o samym zamku przeczytacie trochę niżej). O samych skałach pierwsze informacje pochodzą z końca XVI w. Wynika z nich również, że dość szybko wzbudziły one ciekawość. Miejsce to po raz pierwszy w 1798 r. zostało oficjalnie uznane jako atrakcja turystyczna. Przyczyniło się to do rozpowszechnienia wiedzy o istnieniu formacji skalnej.
Z tego co udało mi się ustalić ta formacja skalna jest dziełem wody oraz w późniejszym czasie wiatru i deszczu. Kształtowanie ich miało zacząć się już w ukresie zlodowacenia.
Miejsce to jest bardzo dobrze dostosowane pod turystów. A pierwsze kwatery noclegowe zbudowano tutaj już w 1826 roku.
zdjęcia wykonane Xiaomi Redmi Note 10s