Pirna Szwajcaria Saksońska w Niemczech
Niemcy

Pirna – krótki spacer po mieście (Saksonia)

Pirna to urokliwe miasto mieszczące się na szlaku kolejowym między Berlinem a Pragą. W dawnych czasach słynęło ono jako miasto uzdrowiskowe. Co wydaje mi się miało poniekąd wpływ na jej wygląd.

Pirna ulokowana jest w dolinie rzeki Łaby (Dolina Łaby). Region ten zaczyna się w okolicy Drezna i ciągnie aż po Szwajcarię Saksońską. Dolina uchodzi za bardzo malowniczą, z zielonymi wzgórzami, płaskowyżami i miejscami z dość nietypowymi górami.

Fragment historii miasta

Nazwa miejscowości najprawdopodobniej nawiązuje do imienia słowiańskiego boga Peruna. Co ciekawe najprawdopodobniej było to miejsce jego kultu. Wskazywać na to mogą pozostałości archeologiczne.

Historia miasta sięga najprawdopodobniej epoki brązu, okresu kultury łużyckiej. Słowianie zaś pojawili się tutaj najprawdopodobniej w okresie wczesnego średniowiecza. Miasto uzyskało prawa miejskie około 1240 roku.

Rynek w Pirnie Saksonia na obrazie Canaletto
źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/83/Canaletto_%28I%29_021.jpg/1920px-Canaletto_%28I%29_021.jpg

W 1293 roku miasto zostało kupione przez Czechów od biskupów z Miśni. Miasto należało do Czech aż do 1405 roku. Z kolei w latach 1697-1706, 1709-1763 wraz z Saksonią była połączona unią personalną z Polską.

W granicach Niemiec Pirna znalazła się dopiero w 1871 roku.

PS: ten biały budynek to Dom Canaletta pochodzący z pocz. XVI w.

Co warto wiedzieć o Pirnie?

Pirna  znana jest pod nazwami takimi jak czes. hist. Perno lub górnołuż. Pěrno. Ja do tego miasta trafiłam późnym popołudniem po zwiedzaniu Twierdzy Königstein. Dzień był naprawdę upalny a Königstein okazał się prawdziwą patelnią (a był dopiero początek lipca 2023). Dlatego zwiedzanie tego miejsca okazało się dla mnie trochę na siłę. Pomimo to miasto wydało mi się całkiem urokliwe. Warto, też dodać że miasto to jest całkiem niezłą bazą wypadową dla zwiedzania Szwajcarii Saksońskiej.

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy to widziały one rynek Pirny. Co prawda nie dzisiejszy a ten z 1853 roku. Jest tak dla tego, że został on uwieczniony na obrazie weneckiego malarza Bernardo Bellotto znanego też jako „Canaletto”. Malarz ten chyba lubił malować miasta bo uwiecznił na obrazie również np. Warszawę czy Wenecję.

Kamienice starego miasta w Pirnie
Kamienice starego miasta w Pirnie

Jak dojechać do Pirny?

Pirna znajduje się dosłownie kilka kilometrów od Drezna (pod, które administracyjnie podlega).

Co warto zobaczyć w Pirnie?

Rynek

Rynek w Pirnie znajduje się zaledwie kilkanaście minut od rzeki. Jego centralnym miejscem jest ratusz. Miejsce to w przeszłości było bardzo popularne wśród artystów.

ratusz w Pirnie z fontanną
ratusz w Pirnie z fontanną

Kościół Mariacki w Pirnie

Kościół ten znajduje się dosłownie kilka kroków od rynku w Pirnie. Budowę kościoła rozpoczęto w 1502 w stylu późnogotyckim. W ciągu kolejnych lat kościół był rozbudowywany. Przyczyniło się to do powstania naprawdę ciekawego kościoła. Co prawda nieudało mi się wejść do środka, ale podobno wnętrze jest naprawdę fenomenalne. Dużo osób ponoć jest pod wrażeniem sklepienia. Myślę, że następnym razem kiedy będę w Pirnie muszę spróbować tam wejść.

Inne jego nazwy to Marienkirche (Pirna) lub Stadtkirche St. Marien.

Rzeka Łaba

Rzeka od strony rynku oddzielona jest od reszty miasta przez tory kolejowe. Ułożone są one na nasypie kolejowym. Dlatego też trzeba bardzo blisko podejść by zobaczyć krajobraz rzeki.

Nad rzeką koło torów znajduje się parking. Wjechanie na niego samochodem osobowym nie powinno być problematyczne jednak może być to problematyczne dla autokaru. W cale jednak nie chodzi o wysokość przejazdów pod torami, a o szerokość ulic. Miejscami są one naprawdę wąskie i co ważne jednokierunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.

%d bloggers like this: