Zwiedzanie Bayreuth - miasta Ryszarda Wagnera

Zwiedzanie Bayreuth – miasta Ryszarda Wagnera

Za nim zdecydowałam się wycieczkę po Bawarii praktycznie nic nie wiedziałam Bayreuth. To znaczy tak mi się wydawało, bo im więcej o nim słyszałam tym bardziej przychodził mi do głowy pewien program telewizyjny.

Gdzie mieści się Bayreuth?

Program, który widziałam dotyczył festiwalu Wagnerowskigo (poświęcony dziełom Richarda Wagnera) średnio mnie on interesował chociaż miejsce gdzie się odbywał wydało mi się ładne. Uznałam jednak, że “raczej nigdy tam nie pojadę”. Więc nie zaprzątałam sobie głowy tym tematem.

Fontanna Wittelsbachów (Wittelsbacher Brunnen) w Bayreuth
Fontanna Wittelsbachów (Wittelsbacher Brunnen) w Bayreuth

Dopiero kiedy moja wycieczka dotarła do Bayreuth skojarzyłam fakty. Jeśli chodzi o klimat miasta to przypomina on miasta takie jak Kórnik (woj. Wielkopolskie), Lübbenau (Spreewald). Oczywiście stare miasto.

Z miast, które odwiedziłam do Bayreuth jest najbliżej z Norymbergii i Bambergu.

Koncerty Wagnerowskie w Bayreuth

opera Bayreuth
opera Bayreuth

Koncerty Wagnerowskie są tu organizowane od 1876 roku i właściwie jest to jeden z powodów dla którego ludzie zaczęli tu przyjeżdżać. Drugi to oczywiście urok tego miejsca w tym piękne Barokowe budowle. Miasto to jest nastwione typowo na turystów i z pewnością nie da się tam nudzić. Jeśli nadąży się okazja chętnie tam wrócę bo byłam nie oszukujmy się zachwycona.

Odległość Bayreuth (po niemiecku mówimy / czytamy baj-rojt) od Norymbergi to około 70 kilometrów na terenie Górnej Frankonii. W kraju związkowym Bawaria.

Co warto zobaczyć w Bayreuth

W Bayreuth jest mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć. W praktyce więc może nie starczyć jeden dzień – a np. ja byłam tam jedynie kilka godzin. Dlatego też polecę wam miejsca, które można w tym czasie zobaczyć!

Dom festiwalowy i Opera w Bayreuth

W planie wycieczki było zwiedzanie Opery w Bayreuth – Opera Margrabiów (jednej z nielicznych na świecie Oper zbudowanych w Stylu Barokowym). Niestety to się nam nie udało. Powody były dwa.

  • przyjechaliśmy do Bayreuth popołudniu
  • zaczęły się przygotowania do festiwalu i w operze odbywał się spektakl.

Dlatego zamiast zwiedzać opery zobaczyliśmy Festspielhaus (dom festiwalowy) w Bayreuth. Dom festiwalowy jest kolejnym po Operze miejscem gdzie odbywają się pokazy podczas festiwalu. Budynek robi spore wrażenie! W pobliżu Festpielhaus znajduje się też park, który dość ładnie komponuje się z domem festiwalowym.

Dom operowy w Bayreuth
Dom operowy w Bayreuth
Dom operowy w Bayreuth Niemcy
Dom operowy w Bayreuth
Opera w Bayreuth
Opera w Bayreuth po lewej

Opera Margrabiów (niem. Markgräfliches Opernhaus) to barokowy budynek  zbudowany dla margrabiny Wilhelminy. Budynek z zewnątrz nie zachwyca. Zlewa się wręcz z ulicą. To co jest w nim najładniejsze a wręcz oszałamiające to wnętrze. Od 2012 roku Opera znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Dom Wagnera

W Bayreuth mieści się również dom, w którym mieszkał kiedyś Ryszard Wagner. Obecnie pełni on funkcję muzeum. Jeśli macie trochę czasu to można go zwiedzić. Poza odwiedzeniem muzeum warto też zobaczyć co znajduje się na tyłach tego budynku.

Dawny Dom Wagnera - obecnie muzeum
Dawny Dom Wagnera – obecnie muzeum
Dawny Dom Wagnera - obecnie muzeum
Dawny Dom Wagnera – obecnie muzeum

Park w Bayreuth – ogrody Nowego Pałacu w Bayreuth

Praktycznie za Domem w którym kiedyś mieszkał Wagner znajduje się park należący do kompleksu pałacowego – Nowej Rezydencji. Jest to bardzo ładny park pełen drzew. Nie zabrakło też w nim uroczego stawu (w rzeczywistości było tam ładniej niż na zdjęciach).

Park w Bayreuth - ogrody Nowego Pałacu w Bayreuth
Park w Bayreuth – ogrody Nowego Pałacu w Bayreuth
Park w Bayreuth - ogrody Nowego Pałacu w Bayreuth
Park w Bayreuth – ogrody Nowego Pałacu w Bayreuth
Staw w ogrodach pałacowych
Staw w ogrodach pałacowych

Nowa Rezydencja

Kompleks dworski czyli Nowa Rezydencja została budowana w 1754 roku, w miejscu starej, która została zniszczona w pożarze. Podobnie jak większość starego miasta zbudowana jest w stylu barokowym. Podobno część pomieszczeń zachowała się w niezmienionym stanie do czasów współczesnych.

Nowa Rezydencja Bayreuth
Nowa Rezydencja Bayreuth
Nowa Rezydencja Bayreuth
Nowa Rezydencja Bayreuth

Starówka w Bayreuth

Oczywiście odwiedzając Bayreuth nie należy zapominać o starym mieście. Z pewnością jest tu wiele do zobaczenia. Zabudowa miasta w istotny sposób różni się od tej typowej dla Bawarii. Brakuje np. szachulcowych domów.

Bayreuth jedna z ulic starego miasta
Bayreuth jedna z ulic starego miasta
Ośmioboczna wieża w Bayreuth
Ośmioboczna wieża w Bayreuth

Na starówce jest też dużo sklepów i restauracji, można więc tu w razie potrzeby coś zjeść i kupić (np. pamiątki). Warto też dobrze się rozglądać w poszukiwaniu figur przedstawiających Ryszarda Wagnera. Figurki te są różnych rozmiarów i mogą być postawione jak posąg lub dekoracja – to takie trochę Wrocławskie krasnale.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz