Do Szamotuł wraz z koleżanką wybrałam się korzystając z długiego majowego weekendu. Poznań i Szamotuły dzieli niecała godzina grogi więc spokojnie bez większych przygotować mogłyśmy się tam wybrać.
Jednym z miejsc jakie koniecznie chciałyśmy odwiedzić była baszta Halszki oraz mieszczący się obok zamek. Dotarłyśmy tam jednak za późno, w efekcie czego zdążyłyśmy jedynie obejrzeć fragment tego miejsca.
Kilka informacji o Szamotułach
Spis treści
Szamotuły leżą w województwie Wielkopolskim około 40 minut samochodem od Poznania. Do Szamotuł można dojechać również autobusem lub pociągiem (to dobra wiadomość bo jest wiele miejsc gdzie bez auta nie ma dojazdu). Innymi większymi miastami w okolicy do, których łatwo dojechać są Oborniki, Wronki, Rokietnica.
Szamotuły są starym miastem pełnym różnego rodzaju zabytków. Jednym z nich jest zamek. Nie jest on może bardzo imponujący, ale zadbany.
Zamek w Szamotułach
Historia zamku w Szamotułach sięga XV wieku. Do jego budowy przyczyniła się rodzina Szamotulskich herbu Nałęcz (będąca ówczesnymi właścicielami Szamotuł). Zbudowany przez nich zamek składał się jedynie z dwóch parterowych budynków.
W 1499 roku Andrzej z Szamotuł dał w posagu swojej córce Katarzynie „połowę Szamotuł” wraz z zamkiem. Katarzyna świeżo poślubionym mężem był Łukasz II Górka. Około 1518 roku na polecenia Łukasza zamek zaczął być przebudowywany. Nie wiadomo jednak dokładnie co zmienił.
Kolejna przebudowa miała miejsce w 1549 roku. Andrzej Górka zlecił to zadanie Janowi Czeterwannowi z Poznania. W efekcie średniowieczny zamek przekształcono w okazałą siedzibę możnowładczą.
Ostatnim właściwemu z rodu Górków był Łukasz III, zmarł on w 1572 roku bezpotomnie. W efekcie czego majątek w Szamotułach przeszedł na własność Gostyńskich, a następnie Rokossowskich. W kolejnych wiekach właściciele zmieniali się kilkukrotnie. Nowi nabywcy wprowadzali zmiany w wyglądzie posiadłości.
Po 1837 roku zamek przeszedł w ręce książąt von Sachsen-Coburg und Gotha. Wprowadzili oni wiele zmian, które bardzo mocno wpłynęły na wygląd budynku. Jednocześnie zapobiegając jego dalszej dewastacji. Po I wojnie światowej właścicielem zamku został Skarb Państwa.
Przez kilka lat mieściło się tutaj Technikum Rolnicze. Później w latach w latach 1976 – 89 Wojewódzki Konserwator zabytków przeprowadzał remont. A w 1990 roku przekształcony w muzeum.
Baszta Halszki w Szamotułach
Nie wiem czy kiedykolwiek słyszeliście o Elżbiecie Ostrogskiej zwanej Halszką. Była ona piękną księżniczką, która odziedziczyła po ojcu olbrzymi majątek. To właśnie z powodu tego majątku jej życie było bardzo skomplikowane. Praktycznie każdy bowiem go pragnął. Po wielu perypetiach, które były wynikiem działań jej matki, stryja i króla Polski Stanisława Augusta. Została ona wydana za mąż za Łukasza Górkę (był on jej drugim legalnym mężem). Ich małżeństwo trwało w latach 1559-1573.
To właśnie Łukasz miał uwięzić żonę w baszcie, która od jej imienia nazywana jest Basztą Halszki. Druga nazwa to Baszta Czarnej Księżniczki, nazwa ta z klei zawiązuje do strojów jakie Halszka miała nosić. Halszka w baszcie spędziła 14 lat.
Obecnie Baszta Halszki jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów zamkowych w Szamotułach. Co prawda widać na budynku ślady po naprawach (nie zgadza się kolor cegieł co widać gołym okiem) jednak jest w wiarę dobrej kondycji. Zbudowano ją w XV wieku jako budowlę obronną jednak około 1518 r. została ona przystosowana do celów mieszkalnych.
Obecnie na zamku mieści się muzeum poświęcone jest przeszłości miasta i najbliższej okolicy. Więcej przeczytacie -> https://zamek.org.pl/baszta-halszki/