Krystyna Feldman, Wanda Błeńska, Aleksandra Banasiak, Krystyna Kofta i Kazimiera Iłłakowiczówna to 5 wybitnych kobiet spoglądających na nas z Jeżyckiego Muralu.

Mural został namalowany na ulicy Gajowej w Poznaniu. W bezpośrednim sąsiedztwie dawnej zajezdni tramwajowej. Obecnie na części dawnej zajezdni zbudowano nowe mieszkania. Jednak od strony właśnie ul. Gwarnej nadal są obecne pozostałości biur i kilku hal.

Kim są bohaterki muralu?

Krystyna Feldman to znana Polska aktorka, która na swój dom wybrała właśnie Poznań. W Poznaniu jest kilka murali jej poświęconych. Wielu osobom kojarzy się chociaż by z roli w serialu Świat Według Kiepskich.

Wanda Błeńska to lekarka i misjonarka (kościoła Rzymsko Katolickiego). Specjalizowała się w leczeniu trądu.

Aleksandra Banasiak to polska pielęgniarka (z szpitala im. Raszei), w 1956 roku wzięła ona udział w wydarzeń czerwcowych w Poznaniu.

Krystyna Kofta to pochodząca z Poznania pisarka i plastyczka.

Kazimiera Iłłakowiczówna to zmarła w Poznaniu polska poetka, prozaiczka, dramaturżka i tłumaczka. Muzeum poświęcone jej twórczości (Mieszkanie-Pracownię Kazimiery Iłłakowiczówny) mieści się dosłownie kilka kroków dalej w stronę Starego Zoo. Podobno jest czynne w czwartki 16:00-18:00 i piątki 10:00- 12:00.

Mural upamiętniający wybitne Poznanianki
Mural upamiętniający wybitne Poznanianki

Wszystkie te Panie były związane z Jeżycami. Mieszkały tam lub prowadziły jakąś działalność (np. pracowali, tworzyli).

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.