Most Biskupa Jordana to kładka pieszo-rowerowa łącząca ze sobą Ostrów Tumski z Śródką. Czasami jest on także nazwany mostem Cybińskim lub Śródeckim. Nazwy te nie wzięły się znikąd.

Pierwszy most na Cybinie

Pierwszy most nad Cybiną (czyli prawą odnogą Rzeki Warty) zbudowano już za czasów Mieszka I (wskazują na to badania archeologiczne). Pisemne wzmianki o nim pojawiają się jednak dopiero w 1146 roku. Oczywiście przez wieki nie był tylko jeden most! Było ich kilka począwszy od drewnianych po żelazne.

Most w tym miejscu istniał aż do XX wieku. Jak nietrudno się domyśleć na jego los wpłynęła II wojna światowa. W 1939 został on wysadzony przez Wojsko Polskie. W późniejszym okresie postawiono jedynie prowizoryczny most. Działał on aż do 1969 roku. Po czym został rozebrany.

Most w latach 1905-1910
źródło: https://fotopolska.eu/Most_Biskupa_Jordana_Poznan

Współcześnie jego rolę pełni most Mieszka I łącząc Ostrów Tumski z Śródką. Zbudowano go w latach 70. W tamtych czasach w Poznaniu zachodziło wiele zmian (np. wyprostowano koryto Rzeki Warty, most Chwaliszewski stracił prawo bytu bo już nie było pod nim wody).

źródło: https://cyryl.poznan.pl/kolekcja/most-cybinski-i-most-kolejowy-na-cybinie-mkz/

Odbudowa mostu nad Cybiną

Na początku XXI wieku pomysł odbudowy mostu nad Cybiną nabrał nowych kolorów. Podjęto w tedy decyzję o odbudowie mostu łączącego Ostów Tumski z prawobrzeżnym Poznaniem. W monecie podjęcia tej decyzji, nie wiedziano jeszcze jak zostanie to dokonane.

Ostatecznie zdecydowano się na dość ambitny projekt. W tym samym czasie trwała bowiem rozbiórka starego mostu św. Rocha. Most ten miał już prawie 90 lat! Chociaż był w miarę w dobrej formie nie nadawał się on do tego by puścić po nim tramwaj. Miejsca wystarczyło na nim jedynie by piesi mogli przechodzić z jednej strony rzeki na drugą i może przejechał jakiś nie za duży samochód. Potrzebny był nowy, większy z miejscem na tramwaj i samochody. Taki właśnie most stoi tam obecnie.

Miasto jednak nie zamierzało zezłomować całego rozbieranego mostu. Zdecydowano się wykorzystać jedno z jego sprzęgieł do innego celu. A konkretnie do odbudowy mostu na Ostrowie Tumskim. By dotrzeć do Ostrowa Tumskiego przęsło musiało zostać przetransportowane przez dobre kilka kilometrów. Następnie przeniesione nad mostem Mieszka Pierwszego aby tego dokonać trzeba było rozebrać barierki na moście. Była to dość skomplikowana operacja zwłaszcza, że sprzęgło miało 400-ton.

Krótki film o moście
most Jordana
Widok z Mostu Biskupa Jordana na ICHOT

Kiedy zbudowano most Biskupa Jordana

Most Jordana został oficjalnie oddany do użytku 7 grudnia 2007 roku. Od tego czasu most służy Poznaniakom oraz turystom przyjeżdzającym do miasta.

Jedna z jego charakterystycznych cech są kłódki. Zostawiane na nim przez zakochanych.

Kłódki na Moście Jordana w Poznaniu
Kłódki na Moście Jordana

Lokalizacja

Most mieści się za Katedrą Poznańską i wchodzi w ulicę Ostrówek na Poznańskiej Śródce. Pomimo, że pod mostem płynie Rzeka Warta fragment ten nazywany jest często Cybiną. Nazwa ta pochodzi od rzeki Cybiny, która swoje ujście koło mostu Mieszka I. Inną rzadziej stosowaną nazwą jest „Kanał Ulgi”. Wprowadza to w błąd osoby, które nie znają Poznania.

Katedra widziana z mostu Jordana
Katedra widziana z mostu Jordana
oświetlony świąteczny Most Biskupa Jordana
oświetlony świąteczny Most Biskupa Jordana

żródła:

  • https://www.poznan.pl/mim/turystyka/-,doc,1017,22250/-,51745.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Biskupa_Jordana_w_Poznaniu
  • https://www.poznan.pl/mim/bm/news/most-jordana-ma-siedem-lat,76282.html

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.