nietypowe atrakcje w Poznaniu
Poznań

Nietypowe atrakcje w Poznaniu

Poznań jak wiele miast posiada różne oblicza. Jedne są bardziej znane inne z kolei mniej. Dlatego dziś przygotowałam dla was listę 10 trochę nietypowych atrakcji, pomysłów na aktywność w Poznaniu.

Poznański Szlak Forteczny

Jak wiecie lub nie wicie miasto Poznań było kiedyś twierdzą. W efekcie czego na jego terenie jak i w okolicy (obecnie już w mieście) zbudowano różnego typu zabudowę wojskową w tym sieć fortów.

Większość jest na co dzień nie dostępna. Jednak raz do roku pod koniec sierpnia odbywają się Dni Twierdzy Poznań. Z tej okazji na terenie wielu z nich odbywają się różnego typu festyny podczas, których można zwiedzać okoliczny fort. A przynajmniej tę część, która się do tego nadaje.

Fotoplastykon

Z pewnością nie wielu z was w ogóle wie co to jest fotoplastykon. Jednak wasi dziadkowie i być może też rodzice z zamkniętymi oczami mogli by to urządzenie opisać. Najprościej jednak rzecz ujmując Fotoplastykon jest to maszyna, w której wyświetlane są zdjęcia. Wygląda ona trochę jak wielka beczka wokół, której ustawione są krzesła dla obserwujących. Kiedy się na nich usiądzie widać poprzez specjalne wizjery różne obrazy w zależności od miejsca inne. Po kilku minutach następuje obrót wewnątrz bębna i pokazuje się zdjęcie, które było obok.

Fotoplastykon w Poznaniu
Poznański fotoplastykon

W praktyce to jednak złudzenie optyczne bo zdjęcia są 2, jedno dla prawego oka a drugie do lewego. Metoda ta sprawia, że odnosimy wrażenie trójwymiarowości obrazu.

Fotoplastykon mieści się na ul. Ratajczaka 44, 61-728 Poznań. Wejście do niego jest przez CIK.

Szlak murali i neonów Poznańskich

Poznań jest jednym z tych miast gdzie murale jak i sztuka uliczna w miarę dobrze się przyjęły. W efekcie czego w samym mieście można znaleźć ich naprawdę dużo. Spora część z nich to wręcz prawdziwe dzieła sztuki, które niekiedy odwołują się do symboli miast, popkultury czy do upamiętnienia osoby, wydarzenia.

Zegary słoneczne nad Maltą

Nad Maltą (sztucznym Jeziorem położonym pomiędzy Śródką a Antoninkiem) znaleźć można różnego typu zegary słoneczne. Wykonane są one wzór zegarów pochodzących z różnych epok historycznych.

Mamy tu więc zegary takie jak:

  • zegar pierścieniowy pokazujący czas z dokładnością w nawet do 15 minut (oczywiście w określone pory roku),
  • zegar klasyczny o średnicy 65 cm, czas pokazywany jest na nim cieniem gnoma,
  • zegar prasłowiański
  • zegar analematyczny – gdzie to obserwator (a właściwie jego cień) jest wskazówką
zegar słoneczny nad Maltą
zegar słoneczny nad Maltą

KontenerART nad Wartą

Jeśli szukacie chwili relaksu to dobrym miejscem do tego będą okolice Rzeki Warty. A kiedy stwierdzicie, że chcecie napić się piwa lub coś zjeść (nawet naturalne lody) przy dobrej muzyce to warto wybrać się na Kontenery.

Fragment KontenerART
Fragment KontenerART

Kawiarnia z na dachu

W Poznaniu znajduje się kilka restauracji i kawiarni, które okresie kiedy jest ciepło (wiosna, lato, wczesna jesień) mają otwarte ogródki lenie na dachu lub tarasie widokowym. Najwięcej jest ich w okolicy Starego Miasta np. przy placu Kolegiackim (na dachu hotelu) lub w Galerii MM.

Tarasy w Galerii MM mają widok na Aleje Marcinkowskiego i widać z nich np. Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Wierze Zamku Królewskiego w Poznaniu.

Ścieżka w koronach drzew

Dużo moich znajomych uważa, że Poznań jest praktycznie płaski. To nie do końca prawda. Poznań nie tyle jest płaski ile nie posiad już wielu wzniesień (został częściowo spłaszczony). Jednak w miejscach takich jak okolice Malty (Nowe Zoo), zachował się bardziej naturalny wygląd terenu w efekcie czego jest tu kilka małych wzniesień i kotlin. W większości porośniętych lasem. Jednym z takich miejsc jest tzw. Dolina Szklarki. Szklarka to ciek wodny płynący praktycznie w okolicy parkingu przy Nowym Zoo.

ścieżka w koronach drzew nad Szklarką w Poznaniu
ścieżka w koronach drzew nad Szklarką w Poznaniu

Makiety dawnego Poznania

W podziemiach klasztoru oo. Franciszkanów na Górze Przemysła znaleźć można miejsce z dużą ilością makiet przedstawiających dawny Poznań. Można tam zobaczyć XVII-wieczny Poznań wraz z jego mieszkańcami.

franciszkanie
franciszkanie

Wejście jest od ul. Ludgardy około150 m od Ratusza. Atrakcja ta jest idealna dla rodzin z dziećmi.

Wycieczki po mieście zabytkowymi autobusami i tramwajami

W okresie wakacyjno-urlopowym (mniej więcej od połowy kwietnia do października) po Poznaniu jeżdżą turystyczne autobusy i tramwaje. W śród nich na szczególną uwagę zasługuje odnowiony i zmodernizowany dawny konny tramwaj czy Jelcz (zwany Ogórkiem).

Niekiedy można też w ramach wycieczki zwiedzić małe muzeum komunikacyjne mieszczące się w zajezdni na ul. Głogowskiej.

Jelcz 043 - Autobus ogórek

Szlak Poznańskich Jezior

W okolicy Poznania jak i w samym mieście znaleźć można wiele akwenów wodnych. Posiadają one różne rozmiary i pełnią czasami inne przeznaczenie. Jednym z nich jest rekreacja. I tak w mieście w ramach odpoczynku można pójść na plażę np. nad:

  • Rusałkę
  • Maltę
  • do Strzeszynka
  • czy nad Jezioro Kierskie (największe naturalne jezioro)
  • a jak już szalejemy to do Swarzędza też łatwo dojechać

Inna kwestia, czy w tych jeziorach można pływać. Bo w części z nich można pływać tylko w sezonie kiedy sanepid wyda na to zgodę.

Kiekrz i Jezioro Kierskie – Poznańskie jeziora
Kiekrz i Jezioro Kierskie – Poznańskie jeziora

Czytałam też, że w Wielkopolsce jest więcej jezior niż na Mazurach jednak są one dużo mniejsze i nie aż tak imponujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.

%d bloggers like this: