Poznań jak wiele miast posiada różne oblicza. Jedne są bardziej znane inne z kolei mniej. Dlatego dziś przygotowałam dla was listę 10 trochę nietypowych atrakcji, pomysłów na aktywność w Poznaniu.
Nietypowe ciekawe atrakcje w Poznaniu
Spis treści
- 1 Nietypowe ciekawe atrakcje w Poznaniu
- 1.1 Poznański Szlak Forteczny – dla miłośników militariów
- 1.2 Fotoplastykon – dla miłośników fotografii i nauki
- 1.3 Szlak murali i neonów Poznańskich – dla miłośników sztuki
- 1.4 Zegary słoneczne nad Maltą
- 1.5 KontenerART nad Wartą
- 1.6 Kawiarnia z na dachu z widokiem na miasto
- 1.7 Ścieżka w koronach drzew
- 1.8 Makiety dawnego Poznania
- 1.9 Wycieczki po mieście zabytkowymi autobusami i tramwajami
- 1.10 Szlak Poznańskich Jezior – wypoczynek bez konieczności wyjazdu z miasta
- 1.11 Dojedz do Zoo w kolejce wąskotorowej
- 1.12 Punkty widokowe na miasto – zobacz miasto z innej prerspektywy
- 1.13 Udostępnij:
Poznań to 5 co do wielkości miastem w Polsce (w skali światowej wydaje mi się, że jest średnie zarówno pod względem wielkości jak i liczby mieszkańców). Nikogo wiec nie powinno dziwić, że w związku z tym posiada ono wiele wartych i ciekawych uwagi atrakcji.
Oczywiście nie każda z nich będzie wszystkich interesować – co w połączeniu z raczej kiepskim marketingiem miasta daje różne efekty. Każdy z nas jest trochę inny i posiada inne zainteresowania więc co innego może go zainteresować. Nie mniej jednak warto zapoznać się z kilkoma alternatywami.
Poniżej znajdziecie listę kilku ciekawych atrakcji, które mogą zainteresować różne osoby. O części z tych miejsc nie wiedzą osoby, które przyjechały do Poznania.
Poznański Szlak Forteczny – dla miłośników militariów
Jak wiecie lub nie wicie miasto Poznań było kiedyś twierdzą. W efekcie czego na jego terenie jak i w okolicy (obecnie już w mieście) zbudowano różnego typu zabudowę wojskową w tym sieć fortów.
Większość jest na co dzień nie dostępna. Jednak raz do roku pod koniec sierpnia odbywają się Dni Twierdzy Poznań. Z tej okazji na terenie wielu z nich odbywają się różnego typu festyny podczas, których można zwiedzać okoliczny fort. A przynajmniej tę część, która się do tego nadaje.
W Poznaniu znajduje się również kilka muzeów poświęconych militariom np. Muzeum Broni Pancernej, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Stary Rynek), Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (Stary Rynek).
Fotoplastykon – dla miłośników fotografii i nauki
Z pewnością nie wielu z was w ogóle wie co to jest fotoplastykon. Jednak wasi dziadkowie i być może też rodzice z zamkniętymi oczami mogli by to urządzenie opisać. Najprościej jednak rzecz ujmując Fotoplastykon jest to maszyna, w której wyświetlane są zdjęcia. Wygląda ona trochę jak wielka beczka wokół, której ustawione są krzesła dla obserwujących. Kiedy się na nich usiądzie widać poprzez specjalne wizjery różne obrazy w zależności od miejsca inne. Po kilku minutach następuje obrót wewnątrz bębna i pokazuje się zdjęcie, które było obok.
W praktyce to jednak złudzenie optyczne bo zdjęcia są 2, jedno dla prawego oka a drugie do lewego. Metoda ta sprawia, że odnosimy wrażenie trójwymiarowości obrazu.
Fotoplastykon mieści się na ul. Ratajczaka 44, 61-728 Poznań. Wejście do niego jest przez CIK.
Szlak murali i neonów Poznańskich – dla miłośników sztuki
Poznań jest jednym z tych miast gdzie murale jak i sztuka uliczna w miarę dobrze się przyjęły. W efekcie czego w samym mieście można znaleźć ich naprawdę dużo. Spora część z nich to wręcz prawdziwe dzieła sztuki, które niekiedy odwołują się do symboli miast, popkultury czy do upamiętnienia osoby, wydarzenia.
Zegary słoneczne nad Maltą
Nad Maltą (sztucznym Jeziorem położonym pomiędzy Śródką a Antoninkiem) znaleźć można różnego typu zegary słoneczne. Wykonane są one wzór zegarów pochodzących z różnych epok historycznych.
Mamy tu więc zegary takie jak:
- zegar pierścieniowy pokazujący czas z dokładnością w nawet do 15 minut (oczywiście w określone pory roku),
- zegar klasyczny o średnicy 65 cm, czas pokazywany jest na nim cieniem gnoma,
- zegar prasłowiański
- zegar analematyczny – gdzie to obserwator (a właściwie jego cień) jest wskazówką
KontenerART nad Wartą
Jeśli szukacie chwili relaksu to dobrym miejscem do tego będą okolice Rzeki Warty. A kiedy stwierdzicie, że chcecie napić się piwa lub coś zjeść (nawet naturalne lody) przy dobrej muzyce to warto wybrać się na Kontenery.
Kawiarnia z na dachu z widokiem na miasto
W Poznaniu znajduje się kilka restauracji i kawiarni, które okresie kiedy jest ciepło (wiosna, lato, wczesna jesień) mają otwarte ogródki lenie na dachu lub tarasie widokowym. Najwięcej jest ich w okolicy Starego Miasta np. przy placu Kolegiackim (na dachu hotelu) lub w Galerii MM.
Tarasy w Galerii MM mają widok na Aleje Marcinkowskiego i widać z nich np. Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Wierze Zamku Królewskiego w Poznaniu.
Ścieżka w koronach drzew
Dużo moich znajomych uważa, że Poznań jest praktycznie płaski. A to nie do końca jest prawda. Poznań nie tyle jest płaski ile nie posiad już wielu wzniesień (został częściowo spłaszczony). Jednak w miejscach takich jak okolice Malty (Nowe Zoo), zachował się bardziej naturalny wygląd terenu w efekcie czego jest tu kilka małych wzniesień i kotlin. W większości porośniętych lasem. Jednym z takich miejsc jest tzw. Dolina Szklarki. Szklarka to ciek wodny płynący praktycznie w okolicy parkingu przy Nowym Zoo.
Makiety dawnego Poznania
W podziemiach klasztoru oo. Franciszkanów na Górze Przemysła znaleźć można miejsce z dużą ilością makiet przedstawiających dawny Poznań. Można tam zobaczyć XVII-wieczny Poznań wraz z jego mieszkańcami.
Wejście jest od ul. Ludgardy około150 m od Ratusza. Atrakcja ta jest idealna dla rodzin z dziećmi.
Wycieczki po mieście zabytkowymi autobusami i tramwajami
W okresie wakacyjno-urlopowym (mniej więcej od połowy kwietnia do października) po Poznaniu jeżdżą turystyczne autobusy i tramwaje. W śród nich na szczególną uwagę zasługuje odnowiony i zmodernizowany dawny konny tramwaj czy Jelcz (zwany Ogórkiem).
Niekiedy można też w ramach wycieczki zwiedzić małe muzeum komunikacyjne mieszczące się w zajezdni na ul. Głogowskiej.
Szlak Poznańskich Jezior – wypoczynek bez konieczności wyjazdu z miasta
W okolicy Poznania jak i w samym mieście znaleźć można wiele akwenów wodnych. Posiadają one różne rozmiary i pełnią czasami inne przeznaczenie. Jednym z nich jest rekreacja. I tak w mieście w ramach odpoczynku można pójść na plażę np. nad:
- Rusałkę
- Maltę
- Strzeszynek
- Jezioro Kierskie (największe naturalne jezioro)
- a jak już szalejemy to do Swarzędza też łatwo dojechać
Inna kwestia, czy w tych jeziorach można pływać. Bo w części z nich można pływać tylko w sezonie kiedy sanepid wyda na to zgodę.
Czytałam też, że w Wielkopolsce jest więcej jezior niż na Mazurach jednak są one dużo mniejsze i nie aż tak imponujące.
Dojedz do Zoo w kolejce wąskotorowej
Poznań jako jedno z nielicznych miast może poszczycić się kolejką wąskotorową z pomocą, której można dojechać do Ogrodu Zoologicznego. Swoją drogą jednego z większych w Polsce.
Punkty widokowe na miasto – zobacz miasto z innej prerspektywy
Podobnie jak w wielu miastach tak i w Poznaniu są punkty widokowe z których widać większą część miasta. Na tę chwilę dostępna jest tylko wieża widokowa na Zamku Królewskim.
Kolejnym punktem widokowym jest wieża widokowa na Szachtach (w Parku Szachty).
Taras w Galerii MM z widokiem na Plac Wolności i Aleje Marcinkowskiego.
Za kilka lat ponownie ma zostać udostępnione dla turystów jedno z pięter Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Całkiem niezły widok jest też z Alf na św. Marcinie (np. z ostatniego piętra hotelu).
Wesprzyj moje działania online: