Park Thomasa Woodrowa Wilsona w Poznaniu mieści się pomiędzy ul. Matejki, Berwińskiego, Głogowska, Parkowa – osiedle Łazarz.
Zajmuję on powierzchnię 7,2 ha. Nie jest więc to największy Park mieszczący się w obrębie miasta Poznania. Znajduje się jednak bardzo blisko centrum miasta co wpływa na jego popularność.
Co warto zobaczyć w Parku
Spis treści
Do ciekawszych zabytków i atrakcji mieszczących się w na terenie parku należą:
- Zabytkowa palmiarnia
- Rzeźba Uwolnienie Andromedy przez Perseusza
- Muszla koncertowa
- Sztuczna góra, skalnik
- Staw z 3 fontannami
Trochę historii Parku
Park Wilsona zaliczany jest do grona zabytkowych parków mieszących się w obrębie miasta Poznań. W 1834 roku teren obecnego parku zostaje zakupiony przez Towarzystwo do Upiększania Miasta i Jego Okolic. Pierwotnie miał pełnić rolę szkółki drzew. W 1902 roku szkółka zostaje przekazana miastu od tego momentu dostępna jest publicznie. Od tego czasu pełni rolę jako Ogród Botaniczny aż do 1925. Proces urządzania został zakończony się w 1904 według projektu Hermana Kube.
W 1910 roku na terenie parku powstaje palmiarnia. Zostaje ona wzniesiona w ramach Wystawy Wschodnioniemieckiej Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Po pierwszej wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość Park otrzymuje jako swojego patrona prezydenta USA Thomasa Woodrow Wilsona. W 1928 roku tereny te zostają włączone w obszar PeWuKi. Co skutkuje powstaniem w Parku fontanny. W 1931 r. odsłonięto w parku pomnik T. W. Wilsona, ufundowany przez Ignacego Paderewskiego.
W latach 1951-90 park nosił imię – Marcina Kasprzaka. W 1956 r. przeniesiono do parku rzeźbę przedstawiającą Perseusza ratującego Andromedę, stojącą przedtem na pl. Cyryla Ratajskiego. Warto tu wspomnieć, że rzeźba pierwotnie była częścią fontanny.
Uwolnienie Andromedy przez Perseusza
Jedną z rzeźb mieszczących się na terenie parku jest – Uwolnienie Andromedy przez Perseusza. Zlokalizowana jest ona w pobliżu Palmiarni.
Pierwotnie jak widać na załączonym obrazku pomnik był uwieńczeniem fontanny. Mieścił się też w innym miejscu (na obecnym Placu Cyryla Ratajskiego).
Fontanna ta uległa zniszczeniu w czasie II Wojny Światowej. Dlatego rzeźba w parku jest tak naprawdę rekonstrukcja. Nie mniej jednak bardzo dobrze wpisuje się w styl ogrodu francuskiego (zastosowany w tej części parku).
Muszla Koncertowa w Parku Wilsona
W okresie letnim na terenie Parku odbywają się różnego typu występy i przedstawienia (było tak przynajmniej przed pandemią). W praktyce pełni ona rolę małego amfiteatru.
Fontanna obok muszli koncertowej
Zaraz obok muszli koncernowej znajduje się fontanna w kształcie gwiazdy. W ostatnich latach fontanna nie była z byt często czynna.
Skalniak – alpinarium
Obiekt ten w parku pełni kilka funkcji. Przede wszystkim jednak jest to skalniak z którego wypływa sztuczne źródełko. Wypływająca z niego woda wpada prosto do stawu. Z drugiej strony można też wejść na skały – dzięki czemu miejsce to można uznać za punkt widokowy.
Mapa
źródła:
[…] z wielu obiektów budowanych w tym okresie. Dodatkowym jej plusem było sąsiedztwo z obecnym Parkiem Wilsona (po drugiej stronie ulicy). Aż do 1925 roku był tu Ogród Botaniczny, który przekształcono w […]