Park Thomasa Woodrowa Wilsona - Poznań
Poznań

Zabytkowy Park Thomasa Woodrowa Wilsona w Poznaniu

Park Thomasa Woodrowa Wilsona w Poznaniu mieści się pomiędzy ul. Matejki, Berwińskiego, Głogowska, Parkowa – osiedle Łazarz.

Zajmuję powierzchnię 7,2 ha. Nie jest to największy Park mieszczący się w obrębie miasta Poznania. Znajduje się jednak bardzo blisko centrum miasta.

Park Thomasa Woodrowa Wilsona - Poznań
Park Thomasa Woodrowa Wilsona – Poznań

Co warto zobaczyć w Parku

Do ciekawszych zabytków mieszczących się w obrębie parku należy:

  • Zabytkowa palmiarnia
  • Rzeźba Uwolnienie Andromedy przez Perseusza
  • Muszla koncertowa

Trochę historii

Park Wilsona zaliczany jest do grona zabytkowych parków mieszących się  w obrębie miasta Poznań. W 1834 roku teren obecnego parku zostaje zakupiony przez Towarzystwo do Upiększania Miasta i Jego Okolic. Pierwotnie miał pełnić rolę szkółki drzew. W 1902 roku szkółka zostaje przekazana miastu od tego momentu dostępna jest publicznie. Od tego czasu pełni rolę jako Ogród Botaniczny aż do 1925. Proces urządzania został zakończony się w 1904 według projektu Hermana Kube.

Park Wilsona (stara widokówka)

W 1910 roku na terenie parku powstaje palmiarnia. Zostaje ona wzniesiona w ramach Wystawy Wschodnioniemieckiej Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Po pierwszej wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość Park otrzymuje jako swojego patrona prezydenta USA Thomasa Woodrow Wilsona. W 1928 roku tereny te zostają włączone w obszar PeWuKi. Co skutkuje powstaniem w Parku fontanny. W 1931 r. odsłonięto w parku pomnik T. W. Wilsona, ufundowany przez Ignacego Paderewskiego.

Park Wilsona (stara widokówka)

W latach 1951-90 park nosił imię – Marcina Kasprzaka. W 1956 r. przeniesiono do parku rzeźbę przedstawiającą Perseusza ratującego Andromedę, stojącą przedtem na pl. Cyryla Ratajskiego. Warto tu wspomnieć, że rzeźba pierwotnie była częścią fontanny.

Staw z 3 fontannami
Staw z 3 fontannami

Uwolnienie Andromedy przez Perseusza

Jedną z rzeźb mieszczących się na terenie parku jest – Uwolnienie Andromedy przez Perseusza. Zlokalizowana jest ona w pobliżu Palmiarni.

Pierwotnie jak widać na załączonym obrazku pomnik był uwieńczeniem fontanny. Mieścił się też w innym miejscu (obecnym Placu Cyryla Ratajskiego).

Uwolnienie Andromedy przez Perseusza (Stara widokówka)
Park Thomasa Woodrowa Wilsona - Poznań
Park Thomasa Woodrowa Wilsona – Poznań

Fontanna została zniszczona w czasie II Wojny Światowej. A rzeźba w parku to tak naprawdę rekonstrukcja. Nie mniej jednak bardzo dobrze wpisuje się w styl ogrodu francuskiego (zastosowany w tej części parku).

Muszla Koncertowa w Parku

W okresie letnim na terenie Parku odbywają się różnego typu występu i przedstawienia. Czasami też muszka wykorzystywana jest przy innych uroczystościach na terenie parku.

Fontanna obok muszli koncertowej

Zaraz obok muszli koncernowej znajduje się fontanna w kształcie gwiazdy. W ostatnich latach fontanna nie była z byt często czynna.

Skalniak – alpinarium

Obiekt ten w parku pełni kilka funkcji. Przede wszystkim jednak jest to skalniak z którego wypływa sztuczne źródełko. Wypływająca z niego woda wpada prosto do stawu. Z drugiej strony można też wejść na skały – dzięki czemu miejsce to można uznać za punkt widokowy.

Galeria zdjęć

Mapa

źródła:

https://www.poznan.pl/mim/turystyka/parki,poi,3338/park-thomasa-woodrowa-wilsona,51955.htm
lhttp://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-wilsona-w-poznaniu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Wilsona_w_Poznaniu

%d bloggers like this: