Poznań jest jednym z tych miast, w których przyjęła się „kultura” tworzenia murali i nie oszukujmy się szeroko rozumianej sztuki ulicznej.

Mapa Murali z Poznania

Dzięki tej mapie będziecie mogli zlokalizować murale w Poznaniu. A przynajmniej te murale jakie udało mnie się sfotografować. Dlatego też będę się starać aktualizować tę mapę.

Moda na sztukę uliczną – street art w Poznaniu

W efekcie tej mody w całym mieście powstało wiele ciekawych murali i graffiti poruszających różnorodną tematykę. Począwszy od tematyki fantasty, bajkowej, komiksowej po tematykę społeczną, historyczną a nawet topograficzną. Tak więc prawie każdy może w Poznaniu znaleźć mural (ale nie tylko) dla siebie.

Większość oczywiście skupia się wokół centrum Poznania jednak to nie jedyne miejsce, gdzie można na nie trafić. W praktyce bowiem prawie w całe miasto jest nimi pokryte. Wiele naprawdę pięknych grafik ukrytych jest bowiem na różnych miejskich podwórzach, parkingach z dala od oczu przypadkowych przechodniów.

Przykładowe warte uwagi murale w Poznaniu

Koziołki – symbol Poznania. Mural ten umieszczony jest ścianie bocznej hotelu przy ul. Piekary od strony parkingu przy ul. św. Marcin.


Mural na ul. ślusarskiej przedstawiający starszą kobietę. Przygotowany został w ramach cyklu wydarzeń „Senioralni Poznań”.


Mural / Reklama – Wyższej Szkoły Bankowej


Mały Książe – ul. Ogrodowa, autorzy: prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi” Sławomir Wrembel wraz z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Otwarte Drzwi”.


Nie istniejący już Mural poruszający tematykę rasizmu na ul. Estkowskiego (na parkingu koło Biedronki)


MURAL THE THIN WIRE – Kobieta zszywająca flagę Polską. ul. Nowowiejskiego autorstwa włoskiego artysty Maupal – Mauro Pallotta.


Większość poniższych zdjęć została wykonana telefonem komórkowym. To bardzo przydatne urządzenie ma się praktycznie zawsze przy sobie więc świetnie może się sprawdzić kiedy polujemy na sztukę uliczną oraz architekturę.

Galeria zdjęć – Murali

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.