Lasek Dębiński (zwany też Parkiem Dębiną) to bardzo niezwykłe miejsce na mapie nie tylko Poznania. Jest to bowiem miejsce, które najbardziej przypomina pierwotny las porastający dawną Dolinę Rzeki Warty.

Miejsce to jest pełne życia zarówno pod względem liczby roślin, jak i zwierząt. Miejsce to będzie więc idealne zarówno dla miłośników przyrody jak i osób które chcą odpocząć od zgiełku miasta (z możliwością szybkiego powrotu do niego). Warto jednak pamiętać, że miejsce to zmienia się wraz z porami roku więc na spacer warto się odpowiednio przygotować.

Lokalizacja lasku

Las Dębiński znajduje się na Poznańskim Dębcu (Zielony Dębiec). Od wschodu graniczy on z Rzeką Wartą. Po drugiej jej stronie znajduje się Starołęka, można się do niej dostać kładką przy moście kolejowym u góry parku. W planach jest doprowadzenie do Lasku Wartostrady. Wiąże się to jednak z częściową wycinką drzew nad Wartą.

Las podzielony jest, jak gdyby na kilka części. Podział ten jest wywołany przez:

  • tory kolejowe (po moście kolejowym nad Wartą można przejść na Starołękę)
  • autostradę A2 (za Autostradom zaczyna się Luboń)

Po drugiej stronie autostrady również mieszczą się tereny zielone.

Co tu można robić?

Od razu chce zaznaczyć, że to co widać na mapie nie oddaje w 100% tego co jest na miejscu. W praktyce jest wiec to uroczy lasek z dużą ilością stawów, które można obejść lub w niektórych miejscach przejść po nich mostami. Miejsce wręcz jest stworzone na długie spacery, samotne lub w gronie przyjaciół i rodziny.

Na terenie Lasku Dębińskiego można wykonywać dużo różnych czynności, takich jak:

  • spacer,
  • bieganie,
  • łowienie ryb w stawach, których jest tu całkiem sporo
  • organizować pikniki
  • w niektórych miejscach robić ogniska

Historia lasu

Las Dębiński posiada powierzchnię 80 ha. Teren ten w formie fundacji przekazała miastu księżna Ludwika Radziwiłowa (było to w okolicy 1834 roku). Stąd wzięła się nazwa obowiązująca w podczas zaboru pruskiego nazwa Dębiny Luisenhain (później Eichwald).

lasek Dębiński

Roślinność w lesie

Roślinność w lesie jest dość zróżnicowana. Dominują tu dęby szypułkowe, jednak natrafić można też na olchy, wiązy, wierzby czy topole białe. Spora część tych drzew zostało uznanych za pomniki przyrody. Wpływ na to miał ich wiek i rozmiary. Obecnie na terenie Lasu Dębińskiego jest ich około 86.

Oprócz drzew spotkać się tu można z roślinnością wodną porastającą okoliczne stawy. A jest ich tutaj całkiem sporo. Część z nich pokonać można tylko dzięki specjalnie przygotowanym mostom bo ciągną się one wzdłuż całego lasku.

lasek Dębiński

Zwierzęta

Dębina pełna jest różnych form życia. Począwszy od ptaków, przez ryby, drobne ssaki, czy bezkręgowce.

Nikogo nie powinno dziwić, że spotkać tu można np. gołębie, sikory czy drozdy.

źródło:

https://poznan.fandom.com/wiki/Las_D%C4%99bi%C5%84ski

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.