Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie to małe klimatyczne muzeum poświęcone jak nie trudno się domyślić twórczości i życiu Arkadego Fiedlera.

Obiekt mieści się w Puszczykowie przy ulicy Słowackiego 1. Z Poznania (czyli największego miasta w okolicy) najłatwiej tam dojechać pociągiem lub podmiejskim autobusem z Górczynu lub Dębca. Obie te miejscowości dzieli odstęp około 15 kilometrów. Nie mniej jednak przy okazji pobytu w Puszczykowie warto zobaczyć odnowiony zabytkowy dworzec kolejowy (od którego do muzeum jest całkiem blisko).

Kim był Arkady Fiedler

Arkady Fiedler był urodzonym w 1894 roku w Poznaniu podróżnikiem oraz pisarzem. Opisywał głównie swoje podróże, przybliżając w ten sposób swoim rodakom różne części świata. Według źródeł odbył 30 podróży w tym do Brazylii, Peru, na Madagaskar czy do Meksyku.

Arkady Fiedler napisał też książkę Dywizjon 303. Przedstawił w niej działania lotników stacjonujących w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Na podstawie książki powstał również film. W muzeum można zobaczyć wystawę jej poświęconą.

O pracowni literackiej Arkadego Fiedlera

Pracownia nie jest typowym muzeum, mieści się bowiem na terenie posesji mieszkalnej należącej do rodziny Fiedlerów. Muzeum zostało założone w 1974 roku (czyli jeszcze za życia jego Patrona). Arkady Fiedler zmarł bowiem w 1985 roku. Obecnie jego prowadzeniem zajmują się synowie podróżnika z swoimi rodzinami. Jednym słowem to rodzinny biznes.

W tym miejscu warto wspomnieć, że najstarszy z synów Fiedlera (również Arkady) podobnie jak Ojciec jest dość znanym podróżnikiem i pisarzem.

Ameryka, konkwistadorzy
Ameryka

Co można zobaczyć w muzeum

Największą gradkom jest przynajmniej jak dla mnie ogromny statek Krzysztofa Kolumba – Santa Maria. Udało mi się wejść nawet na jego pokład. Nie zdecydowałam się jednak na zwiedzanie kajuty kapitana czy zejście pod pokład.

statek Krzysztofa Kolumba - Santa Maria
statek Krzysztofa Kolumba – Santa Maria
statek Krzysztofa Kolumba - Santa Maria
statek Krzysztofa Kolumba – Santa Maria

Kolejne atrakcje w dużej mierze odnoszą się do podróży i twórczości Fiedlera. Zobaczyć więc tu można wiele różnych rzeźb takich jak:

  • replika posągu Buddy z Bamian mierząca 6,5 m wysokości
  • Brama Słońca z Tiahuanaco
  • głowa olmecka z Meksyku
  • Moai bardziej kojarzone jako głowa z Wyspy Wielkanocnej
  • kamienny kalendarz Azteków w formie dysku
kamienny kalendarz Azteków w formie dysku
kamienny kalendarz Azteków w formie dysku
replika posągu Buddy z Bamian
replika posągu Buddy z Bamian

W muzeum można również zobaczyć różne pamiątki w formie np. zdjęć z podróży czy kolekcji motyli. Część budynków na posesji Fiedlerów zamieniona jest też w małe pokoje tematyczne. W piwnicy jednego z nich zorganizowana również grobowiec w stylu rodowitych mieszkańców Ameryki.

Moai bardziej kojarzone jako głowa z Wyspy Wielkanocnej
Moai po prawej

W muzeum znajduje się również mała kawiarnia połączona z sklepem z pamiątkami. Uroku jej dodaje fakt, że mieści się w piramidzie. Z zewnątrz piramida raczej nie zachwyca w środku jednak jest zdecydowanie lepiej. Od środka posiada ona bowiem ciekawe rysunki chociaż trochę przypominające Egipt.

Teoretycznie mieści się tu też restauracja, jednak nie wiem czy jest ona czynna.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o moją osobistą opinię to – jest to świetne miejsce dla rodziców z dziećmi. Muzeum nie koniecznie będzie się podobało jednak osobą szukającym czegoś wyjątkowego. Jeśli w życiu zwiedziłeś wiele miejsc możesz poczuć lekki zawód. Tak przynajmniej było u mnie. Kiedy słyszałam o tym miejscu wyobrażałam je sobie bardziej jako park, z dużą ilością drzew, gdzie można spokojnie spacerować podziwiając rzeźby ogrodowe. A w praktyce okazało się, że jest to całkiem co innego.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.