Trzeciego dnia udaliśmy się do Ratyzbony (Niem. Regensburg). Pierwszym punktem zwiedzania miała być Walhalla.

Kilka informacji o Walhalli

Nazwa budynku pochodzi od staro-nordyckiego słowa Walhalla czyli – Sala bohaterów – niezła nazwa dla mauzoleum. I tym właśnie w pewnym sensie jest ten budynek. Znajdują się w nim bowiem popiersia sławnych i zasłużonych Niemców. Walhalla nie mieści się w samej Ratyzbonie, ale leżącym obok Donaustauf.

Budynek Walhalli widziany od strony parku
Budynek Walhalli widziany od strony parku

Sam budynek ma wymiary takie same jak Grecki Panteon. Jest tak dlatego, że architekt dużym stopniu się nim wzorował. Spokojnie więc można powiedzieć, że to taka Niemiecka wersja starożytnej architektury. Ponoć jednak, nie wzięto pod uwagę kilku czynników więc budynek wygląda bardziej masywnie niż oryginał. Nigdy nie byłam w Grecji wiec nie wiem ile w tym prawdy. Być może kiedyś się przekonam (chociaż z oryginału za dużo nie zostało).

Walhalla z oddali
Walhalla z oddali

Podczas wycieczki Walhallę pierwszy raz pokazano nam z daleka – tak byśmy mogli podziwiać jej dość nietypowy kształt (w odniesieniu do Niemieckiej architektury) oraz położenie. Od razu rzuciły się w oczy zestawy schodów do niej prowadzących oraz budynek jak z Greckich mitów otoczony szeregiem kolumn. Walhalla mieści się na „wysokim” zboczu więc schody prowadzące do niej składają się z kilku platform. Każda z nich wykonana jest też w nieco innym stylu.

Widok na Dunaj z Walhalli
WALHALLA kolumny wokół

Pozwolono nam wtedy wykonać kilka zdjęć. Następnie podjechaliśmy do budynku z drugiej strony (tam był parking). Skąd przechodząc przez park można dostać się do tylnej części budynku. By wejść do środka trzeba więc przejść wzdłuż kolumn.

Popiersia znanych Niemców we wnętrzu Walhalli
Popiersia znanych Niemców we wnętrzu Walhalli
Walhalla - Ratyzbona Niemcy
Walhalla – Ratyzbona Niemcy

Z budynku jest bardzo dobry widok na okolicę, oraz płynący w oddali Dunaj. Miejsce to zrobiło na mnie i innych spore wrażenie.

Sala bochaterów
Ja na schodach Walhalli wraz z innymi uczestnikami wycieczki

Galeria zdjęć wykonanych w Walhall i ją przedstawiających

Walhalla na mapie oznakowana jest jako Panteon znanych Niemców. I coś w tym jest bo budowla upamiętnia sławne postaci będące narodowości Niemieckiej. Przedstawione są one w niej w postaci popiersi z podpisami u dołu by zwiedzający nie pomylili nikogo.

Walhalla na mapie

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.