Klasztor Ettal
Niemcy

Malownicza miejscowość Ettal i Klasztor

Na koniec 2 dnia zwiedzania udaliśmy się autokarem do miejscowości Ettal. Słynącej głównie z pięknego klasztoru.

Klasztor zbudowany został w stylu barokowym i podobno to on jest głównym powodem, dla którego turyści przyjeżdżają do tej malowniczej miejscowości. Chociaż moim zdaniem cała miejscowość i otaczające ją góry robią spore wrażenie.

Góry Alpy wokół Ettal Niemcy
Góry i krajobraz Ettal

Klasztor w Ettal

Opactwo w tym miejscu powstało 1330 a jego rezydentami zostali Benedyktyni. Ten sam zakon z resztą do dnia dzisiejszego opiekuje się opactwem. Czyli pod tym względem nic nie uległo zmianie.

Ettal zabytkowy Kościół
Kościół

Kościół został zbudowany na planie dwunastoboku co miało ideowo nawiązywać do Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Kompleks budynków pierwotnie został zbudowany w stylu gotyckim a dopiero w późniejszych wiekach przebudowany na barokowy. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko gotycki portal z tympanonem fundacyjnym (chodzi o płaskorzeźbę nad wejściem do świątyni).

W 1920 kościół klasztorny otrzymał status bazyliki mniejszej.

Ettal na zdjęciach

Ettal to niezwykła miejscowość. Bardzo żałowaliśmy, że spędziliśmy tam tylko kilka godzin (czytaj ze 2h). To miejsce zasługuje bowiem na więcej uwagi. Dużym plusem było to, że przestało na chwilę lać. Tylko mżyło. Jeżeli jeszcze nadążyła by się okazja chętnie bym tam wróciła.

Mapa

%d bloggers like this: