Na koniec 2 dnia zwiedzania udaliśmy się autokarem do niewielkiej miejscowości Ettal. Słynącej głównie z pięknego barokowego klasztoru.

To właśnie on jest głównym powodem przyjazdu do Ettal turystów. Chociaż moim zdaniem w ogóle cała ta miejscowość i otaczające ją góry robią spore wrażenie. W końcu jak by na to nie patrzeć to Alpy Bawarskie.

Warto też wiedzieć, że na terenie gminy Ettal leży pałac Linderhof.

Góry Alpy wokół Ettal Niemcy
Góry i krajobraz Ettal

Klasztor w Ettal

Opactwo w tym miejscu powstało 1330 a jego rezydentami zostali Benedyktyni. Ten sam zakon z resztą do dnia dzisiejszego opiekuje się opactwem. Czyli pod tym względem nic nie uległo zmianie.

Ettal zabytkowy Kościół
Kościół

Kościół został zbudowany na planie dwunastoboku co miało ideowo nawiązywać do Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Kompleks budynków pierwotnie został zbudowany w stylu gotyckim a dopiero w późniejszych wiekach przebudowany na barokowy. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko gotycki portal z tympanonem fundacyjnym (chodzi o płaskorzeźbę nad wejściem do świątyni).

Klasztor w Ettal
Klasztor w Ettal
Klasztor w Ettal
Klasztor w Ettal

W 1920 kościół klasztorny otrzymał status bazyliki mniejszej.

Ettal na zdjęciach

Ettal to niezwykła miejscowość. Bardzo żałowaliśmy, że spędziliśmy tam tylko kilka godzin (czytaj ze 2h). To miejsce zasługuje bowiem na więcej uwagi. Dużym plusem było to, że przestało na chwilę lać. Tylko mżyło. Jeżeli jeszcze nadążyła by się okazja chętnie bym tam wróciła.

Mapa

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.