Poznań to duże miasto, piąte co do wielkości w Polsce. Dlatego też z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że mieści się tu wiele obiektów muzealnych.

Przygotowałam dziś dla was listę ciekawych obiektów muzealnych na terenie Poznania. Nie są to oczywiście wszystkie Muzea. Jedynie te, które powinny spodobać się szerszemu gronu odbiorców. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ja też o wszystkich Muzeach nie wiem. Sporo jest bowiem mało znanych lub z ograniczoną możliwością zwiedzania.

Ichot – Brama Poznania

To interaktywne muzeum położone na Poznańskiej Śródce połączone z Ostrowem Tumskim kładką. Zobaczyć a właściwie poznać w nim można w sposób dość przyjemny historię Polski oraz Ostrowa Tumskiego (Poznań). Począwszy do powstania grodu, przez pojawienie się na tych terenach Chrześcijaństwa po czasy współczesne.

Ekspozycja podzielona jest na kilka części, które można zwiedzać z pomocą audio przewodnika. Dostępny jest on w 8 wersjach językowych to jest w:

  • polskiej,
  • angielskiej,
  • niemieckiej,
  • hiszpańskiej,
  • francuskiej,
  • czeskiej,
  • rosyjskiej,
  • ukraińskiej.
Ichot - Brama Poznania

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu w skrócie MNP to muzeum poświęcone sztuce i jak sama nazwa wskazuje zlokalizowane jest ono głównie w Poznaniu (istnieją też inne odziały jak np. w Rogalinie). Stanowi ono narodową instytucję kulturalną i zostało utworzone w 1919 roku, pod nazwą Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu. Nazwa ta została zmieniona 1950 roku. Główna siedziba muzeum znajduje się na Alejach Karola Marcinkowskiego 9 w Poznaniu. Zaraz na przeciwko Placu Wolności oraz Biblioteki Raczyńskich.

Muzeum Instrumentów Muzycznych

To podobno jedno z większych tego typu w Europie muzeów, w którym nie tylko można zobaczyć dawne i niekiedy nietypowe (dla naszego kręgu kulturowego) instrumenty muzyczne, ale także je posłuchać. Do tego celu przygotowano specjalne tablety, na których goście mogą odnaleźć odpowiedni instrument (tylko pamiętajcie o słuchawkach).

Muzeum niedawno przeszło remont przez, który było dość długo niedostępne. Dlatego też dużo osób o nim nie wie.

Adres: Stary Rynek 45, 61-772 Poznań

muzeum instrumentów muzycznych Poznań

Muzeum Etnograficzne i Muzeum Bambrów Poznańskich

Muzeum to mieści się w budynku należącym kiedyś do dawnej loży masońskiej. Wejść do niego można z dwóch stron. Od strony ulicy Grobla bezpośrednio do budynku lub od ulicy Mostowej przez dawny ogród, park. W parku tym centralne miejsce zajmuje zabytkowa studzienka.

W parku po prawej od wejścia mieści się również Muzeum Bambrów Poznańskich.

Muzeum Bambrów Poznańskich
Muzeum Bambrów Poznańskich

Muzeum Sztuk Użytkowych

Muzeum to mieści się w odbudowanym Zamku Królewskim w Poznaniu na wzgórzu Przemysła II. Jak sama nazwa wskazuje zobaczyć w nim można różne przedmioty takie jak: porcelanowe zastawy stołowe, zegary, zabytkowe meble a nawet starą broń czy zbroję.

Muzeum Sztuk Użytkowych w zamku królewskim w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne zlokalizowane jest na ul. Wodnej zaraz przy Starym Rynku w Pałacu Gurków. Nie jest to może największe muzeum tego typu w Polsce, poszczycić się jednak może wieloma ciekawymi okazami pochodzącymi np. z Egiptu. Dobrym przykładem jest tu mieszczący się na dziedzińcu muzeum Obelisk Faraona Ramzesa II (znajduje się on w wieloletnim depozycie). Z tego co czytałam jest to jedyny faraoński obelisk w Polsce.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Rezerwat Archeologiczny Genius loci

To praktycznie kolejne interaktywne muzeum na mojej liście. Co prawda tu można też zobaczyć na żywo np. konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku. W praktyce więc nie wszystko dzieje się tu na ekranie a ekran jest jedynie uzupełnieniem całej historii. Muzeum eksponuje w ten sposób pamiątki z początków państwa polskiego i miasta Poznania.

adres: ulica ks. Ignacego Posadzego 3, 61-108 Poznań

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Muzeum to zlokalizowane jest w piwnicy dawnego Zamku Cesarskiego. Dostać się do niego można od strony ulicy Święty Marcin. Wejście ukryte jest za rzeźbą przedstawiającą datę 1956. Decydując się zwiedzić te miejsce warto założyć wygodne buty bo schody w dół są nieco kręte. W środku zobaczyć można różne pamiątki związane z zajściami z Czerwca 1956.

Mamy tu również wystawę przypominającą dawną celę dla więźniów politycznych.

Zamek Cesarki w Poznaniu
Zamek Cesarki w Poznaniu

Centrum Szyfrów ENIGMA

Kolejnym ciekawym muzeum (dostosowanym do różnych grup wiekowych) jest muzeum poświęcone Enigmie (Niemieckiej maszynie szyfrującej).

muzeum enigmy w Poznaniu

Inne ciekawe Muzea

Rogalowe Muzeum Poznania

Stary Rynek 41/2 (wejście od ul. Klasztornej 23)
61-772 Poznań

Przed wizytą trzeba sprawdzić dostępność terminów.

http://rogalowemuzeum.pl/


Muzeum Historii Ubioru

ul. Kwiatowa 14/2 (boczna od ulicy Półwiejskiej)
61-886 Poznań

Muzeum jest czynne w godzinach:

środa 10.00 – 15.00
czwartek 15.00 – 19.00
piątek 10.00 – 15.00
sobota – niedziela 11.00 – 16.00

https://www.xixgallery.com/kontakt/


Muzeum Farmacji

Al. Marcinkowskiego 11,
61-827 Poznań,
Muzeum czynne jest we wtorki, środy i piątki w godz. 9:00 – 15:00
https://www.woia.pl/page/103/muzeum-farmacji.html

Muzeum Pyry

ul. Wroniecka 18 (wejście od ul. Mokrej)
61-763 Poznań

Trzeba zarezerwować wizytę by zwiedzić muzeum.

https://muzeumpyry.pl/


Muzeum Czekolady Poznań

ul. Wrocławska 12,
61-838 Poznań

Zapraszamy do muzeum 7 dni w tygodniu
od poniedziałku – niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00

https://www.muzeumczekolady.edu.pl/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.