Brama Poznania ICHOT wcześniej nazywana po prostu ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) to interaktywne muzeum położone na Poznańskiej Śródce.

O Bramie Poznania

Do muzeum możemy wejść na kilka sposobów. Czyli wejściem od strony Śródki lub poprzez Śluzę Katedralną położoną na Ostrowie Tumskim. Osobiście polecam to drugie wejście, może i dostanie się do muzeum zajmie nam więcej czasu jednak jest ono bowiem bardziej efektowne.

Śluza Katedralna na Ostrowie Tumskim
Śluza Katedralna na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Dodatkowo warto tu dodać, że w Śluzie Katedralnej (Jaz Katedralny, niem. Dom Schleuse) czasami odbywają się darmowe wystawy. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda od środka oszklony most nad Wartą łączący śluzę z Bramą Poznania. W tym miejscu warto dodać, że ten odcinek rzeki nazywany jest Cybiną. Nazwa pochodzi od prawobrzeżnego dopływu Warty czyli Rzeczki Cybiny (Tak to ona przepływa przez Jezioro Malta).

most łączący Śluzę Katedralną z ICHOT
most / kładka łączący Śluzę Katedralną z ICHOT od środka

Głównym zadaniem muzeum jest promocja promocja oraz interpretacja historii i dziedzictwa Ostrowa Tumskiego. Dlatego też odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń podczas których można bardzo dużo dowiedzieć się na temat historii Poznania. W tym zajęcia dla najmłodszych.

Brama Poznania ICHOT
Widok na ICHOT z Mostu Jordana

Interaktywne muzeum jest jedną z popularniejszych atrakcji w mieście. I osobiście się nie dziwię, to bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Poznania.

Ekspozycje – czyli co możemy zobaczyć w środku

Ekspozycja muzealna składa się z czterech sal. Sale te są rozmieszczone na różnych piętrach, każda z nich różni się od siebie nie tylko eksponatami i omawianą tematyką, ale także kolorami. Jedna sala jest więc oświetlana raczej niebieskim światłem a kolejna jest czerwona lub żółta. Te niuanse mają za zadanie wprowadzić nas w klimat danego miejsca. Jednak co to była by za zabawa gdyby nie specjalny sprzęt audio wydawany odwiedzającym. Z jego pomocą możemy wysłuchać różnych opowieści nawiązujących do danej sali czy też konkretnego eksponatu. Każdy uczestnik ma też swoje słuchawki więc nikt nikomu w słuchaniu nie przeszkadza.

Sale, które mamy do zwiedzenia to:

  • Gród: narracja dotycząca początków osadnictwa i funkcjonowania osady na Ostrowie Tumskim
  • Woda: opowieść dotycząca okoliczności Chrztu Polski
  • Złoto: historia rozwoju Ostrowa Tumskiego od XVI do XIX wieku
  • Witraż: wątki z najnowszej historii Ostrowa Tumskiego

Dodatkowo w okresie letnim można wyjść na taras widokowy i podziwiać z niego widok na Ostrów Tumski.

A tu jako bonus macie miniaturę ukazującą Bramę Poznania (szary kwadrat) oraz fragment Śródki i Ostrowa Tumskiego wraz z Katedrą Poznańską.

Miniatura Śródki i Ostrowa Tumskiego w Poznaniu
Miniatura Śródki i Ostrowa Tumskiego w Poznaniu

źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brama_Poznania_ICHOT

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.