Pod dość dziwną nazwą „Łysy Młyn” kryje się piękny malowniczy staw wraz z odrestaurowanym młynem wodnym, w którym mieści się ośrodek edukacji leśnej.

Położenie Łysego Młyna

Łysy Młyn mieści się w Gminie Suchy Las, 15 kilometrów od centrum Poznania i 5 od Biedruska. Jest to też obszar Natura 2000.

Zjazd bardzo łatwo przeoczyć jadąc od strony Poznania, pomimo, że zlokalizowano tu również parking. Spowodowane jest to faktem, że na około mamy las oraz wysokie trawy co powoduje, że zjazd jest mało widoczny. Przez staw przepływa ciek wodny będący lewobrzeżnym dopływem Rzeki Warty.

suchy młyn pod Poznaniem
Suchy Młyn pod Poznaniem – stary młyn

Dojechać można tu samochodem lub rowerem.

Pole biwakowe

Miejsce to zostało bardzo dobrze przystosowane do organizacji małych imprez na świeżym powietrzu. Takich jak pikniki czy biwaki. Znajdziemy tu ławki jak i miejsce na ognisko.

Staw Suchy Młyn
Staw Suchy Młyn, staw

Ośrodek Edukacji Leśnej w Łysym Młynie

W odrestaurowanym Młynie wodnym mieści się ośrodek edukacji leśnej – Nadleśnictwo Łopuchówko. Wydaje mi się, że to świetny pomysł. Daje to bowiem możliwość zobaczenia przez młodych ludzi jak kiedyś wytwarzało się np. mąkę.

ośrodek edukacji leśnej
ośrodek edukacji

Odrestaurowany Młyn Wodny

Budynek, w którym obecnie znajduje się ośrodek edukacji tak naprawdę jest starym odrestaurowanym młynem wodnym. Jeśli spodziewacie się dużego koła wodnego to się możecie zawieść. Obecnie koło młyna jest małe (być może kiedyś było większe, obecnie jednak nie jest raczej potrzebne). Woda z kolei jest do niego dostarczana specjalnym kanałem.

koło młyna wodnego
koło młyna wodnego

Dostarczona z jego pomocą woda porusza koło młynarskie. By kontrolować przepływ wody została tu zainstalowana śluza ograniczająca wlewanie się wody z stawu. Woda, która przejdzie przez młyn nie wraca do stawu. Trafia do rzeczki przepływającej obok. Zasada działania jest więc taka sama jak w prawdziwych dawnych młynach.

suchy młyn
kanał na wodę dostarczaną do młyna

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.