Berlin – co warto zobaczyć
Berlin jak z pewnością wiecie to stolica Niemiec. Współcześnie to miasto wielu kultur. Chociaż jak z pewnością wiecie nie zawsze tak było i nie wiadomo czy będzie.
W czerwcu 2024 roku przyjechałam do tego miasta praktycznie już po raz kolejny (akurat w trakcie mistrzostw Europy w piłkę nożną). Wcześniej byłam tam chociaż by podczas wycieczki po Poczdamie. Jednak nie udało mi się w tedy dużo zobaczyć.
Trochę informacji o Berlinie
Berlin jest prawie 4 krotnie większy od Warszawy co czyni go naprawdę dużym miastem. Jego powierzchnia to ok. 891,70 km². Nic wiec dziwnego, że sam w sobie jest landem. Podzielony jest na dzielnice (obecnie 12), z których każda ma swojego burmistrza oraz rząd. Można też uznać, że każda dzielnica jest małym miasteczkiem bo nad wszystkim jeszcze są władze całego Berlina w tym Prezydent miasta.
Warto też dodać, że zamieszkuje go około 3 755 251 osób co czyni go największym pod względem ilości mieszkańców miastem Unii Europejskiej. Przez miasto przepływają też 2 większe rzeki – Sprewa i Hawela. Sprewa znana też pod nazwą Szprewa przepływa także przez inne odwiedzone wcześniej przez zemnie miejsca takie jak Spreewald czy Chociebuż.
Pochodzenie nazwy miasta
Nazwa Berlin pochodzi od prasłowiańskiego słowa*brl. Co miało oznaczać bagno lub moczary, najprawdopodobniej nazwa sugerowała, że było to miasto na bagnach. Istnieje również hipoteza stworzona przez Reinholda Trautmanna, że Berlin tak naprawdę wykształcił się z zniekształcenia nazwy Bralin. Wskazywać na to mogły być chociażby informacje zawarte w dokumencie z 1215 gdzie zapisano nazwę miasta jako Braline. W tym wypadku nazwa miast pochodziła by od słowa Bral, a właściwie od takiego imienia. W języku słowiańskim imię to było skrótem od Bratosław.
Co warto zobaczyć w Berlinie
W Berlinie jest naprawdę dużo do oglądania. Jednak jak to zawsze bywa nie wszystko wszystkich interesuje. Drugą kwestią jest czas, którego nikt chyba nie ma w nadmiarze. Dlatego nie wymienię tutaj wszystkich atrakcji. Moja lista i uwagi do niej mogą wydać się niektórym nieco dziwne, jednak należy pamiętać, że podczas mojej wizyty trwały mistrzostwa Europy w piłkę nożną i w centrum Berlina była strefa kibica. A i gospodarzem mistrzostw były Niemcy.
Brama Brandenburska
To chyba jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli miasta. W dawnych czasach pełniła rolę bramy miejskiej. Jednak kiedy miasto się rozrosło została ona wciągnięta do jego wnętrza.
Brama zbudowana jest w stylu neoklasycznym z słynną kwadrygą bogini Zwycięstwa umieszczoną na jej szczycie.
Reichstag / Bundestag
Urzęduje tu druga izba niemieckiego parlamentu. Znajduje się on dosłownie kilka kroków od Bramy Brandenburskiej. Czyli można uznać, że tak jak ona znajduje się w centrum Berlina. Budynek zbudowano w stylu neorenesansowym (budowa ruszyła pod koniec XIX stulecia). W XX wieku przeszedł on kilka transformacji. Były one wynikiem różnego typu sytuacji jakie go spotkały. Chodzi np. o podpalenie z 27 lutego 1933 roku (o, które oskarżono komunistów co umożliwiło przejęcie władzy nazistą) czy zniszczenia po wojenne.
Jedną z atrakcji tego budynku jest 23-metrowa szklana kopuła. Pełni ona również rolę tarasu widokowego, z którego można zobaczyć panoramę Berlina.
Mnie niestety nie udało się do niej dotrzeć, ze względu na sąsiadującą z gmachem strefę kibica oraz mecz, który miał się niedługo zacząć.
Mur Berliński
A dokładnie pozostałości po nim. Został on zbudowany podczas zimnej wojny i dzielił na dwie części. Został on zbudowany przez Związek Radziecki w celu uniemożliwienia ucieczki Niemcom z jednej części do drugiej.
Do naszych czasów zachował się jedynie fragment m.in. dawne przejście graniczne, czyli tzw. Check point Charlie.
Checkpoint Charlie
Czyli dawne przejście graniczne pomiędzy 2 częściami Berlina. Znajduje się on obecnie praktycznie po środku ulicy. Więc odwiedzając to miejsce trzeba uważać na samochody i rowery.
Topografia Terroru
To zewnętrze muzeum znajdujące się w niedalekiej odległości od Checkpoint Charlie i Placu Poczdamskiego. W latach 1933–1945 w tym miejscu mieściła się centrala Gestapo wraz więzieniem.
Siegessäule
Czyli kolumna zwycięstwa. Jest to kolumna upamiętniająca zwyciestwo Prus nad Danią, Austrią oraz Francją. Prace nad kolumną trwały w latach 1864 -1873. Pierwotnie stała w innym miejscu bliżej Bramy Brandenburskiej.
Ratusz
Jest to olbrzymi neorenesansowy budynek znajdujący się dosłownie kilka minut od Alexanderplatz w bezpośrednim sąsiedztwie Dreiecks-Beete Fernsehturm (małego parku obok, którego mieści się np. wieża telewizyjna). Cały budynek jest w kolorze czerwonym stąd też jego nazwa Czerwony Ratusz (niem. Rotes Rathaus). Został on zbudowany pomiędzy 1861 a 1869 rokiem w miejscu poprzedniego ratusza oraz kilku sąsiednich budynków.
Wyspa Muzeów
Jak sama nazwa wskazuje jest to wyspa położona na Rzece Sprewie z dużą ilością muzeów. Znajdują się w nich różnego typu dzieła sztuki. Jednym z wartych uwagi muzeów mieszczących się tam jest Muzeum Pergamońskie, gdzie zrekonstruowano wielki Ołtarz Zeusa.
Miejsce to znajduje się na liście zabytków UNESCO
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
Kiedy pierwszy raz zobaczyłam ten pomnik nie wiedziałam co mam myśleć. Składa się on bowiem z wielu różnej wysokości i szerokości “prostokątnych wielościanów, słupów”. Pomnik jest przy tym olbrzymi, zajmuje praktycznie cały plac. Z jednej strony placu słupy są stosunkowo niskie i można spokojnie na nich usiąść z drugiej dość wysokie i tworzą coś co przypomina labirynt.
Alexanderplatz
Alexanderplatz czyli Plac Aleksandra to kolejne charakterystyczne miejsce na mapie Berlina. Miejsce to podobno tętni życiem całą dobę. Ja niestety nie mogę tego potwierdzić ani też temu zaprzeczyć. Mogę jednak powiedzieć, że w jego okolicy jest dużo różnego typu restauracji, sklepów oraz ciekawych zabytków pochodzących z okresu głównie zimnej wojny.
Wśród zabytków jakie tutaj znajdziemy warto wymienić:
- Zegar czasu światowego Urania, który mnie przynajmniej bardzo mocno kojarzy się ze starymi filami, których akcja działa się w Berlinie.
- najwyższy budynek hotelowy w Niemczech (a obecnie hotel Park Inn), na szczycie którego przygotowano niedrogi taras widokowy.
- Dom Nauczyciela (niem. Haus des Lehrers) oraz Dom Podróży (niem. Haus des Reisens),
- Fontanna Przyjaźni pomiędzy Ludźmi
Wieża telewizyjna
Wieża telewizyjna w Berlinie czyli Berliner Fernsehturm pełni rolę jednego z miejskich punktów obserwacyjnych na miasto. Na jej szczycie (prawie) mieści się również restauracja, która swego czasu była dość popularna.
Sama konstrukcja zalicza się do nieżywych w Niemczech i ma wysokość aż 368 m. Podobno podczas budowy obawiano się, że spadnie ona na sąsiednie budynki w tym zabytkowy kościół (Kościół Mariacki w Berlinie, Karl-Liebknecht-Str. 8, 10178 Berlin, Niemcy).