
Chociebuż (Cottbus) – stolica Dolnych Łużyc w kilka godzin
Chociebuż czyli niemiecki Cottbus, dolnołuż. Chóśebuz położony jest w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia. W niewielkiej odległości od Spreewaldu.
Spacer po mieście
Spis treści
Niestety mnie nie udało zwiedzić się całego miasta. Trafiłam tam bowiem trochę na wariackich papierach – a na pewno już na bardzo szybko. Udało mi się jednak zobaczyć stare miasto i część z jego wyjątkowych zabytków. Gorzej, że nie było specjalnie czasu na wykonanie zdjęć (przewodnik pędził tak, że trudno było za nim nadążyć).

Spowodowało to że miasto dla wielu osób straciło na uroku. A bardzo szkoda bo miasto straciło na swoim uroku.

Zabytki miasta, które warto zobaczyć
Cottbus to dolnołużyckie miasto z długą historią. W czasie II wojny światowej ucierpiało w nim około 34 procent budynków.

- Wieża Grodkowska (Spremberger Turm/Grodkojska wěža) – pozostałość umocnień miejskich z XV w., zbudowana w 1823 r. Uważana jest za symbol miasta.
- Wieża Mennicza (Münzturm) – gotycka, z wiatrowskazem, herbem miasta i datą 1603. Kiedyś służyła jako miejscowa mennica.
- Kościół pofranciszkański św. Mikołaja (St. Nikolai-Kirche) z XV w., gotycki z barokowym ołtarzem. W kościele zachował się najstarszy nagrobek na Łużycach pochodzący z 1230 r.
- Rynek ze starymi kamienicami oraz apteką Pod Lwem z 1568 r.
- Młyn Krupniczy (Spreewehrmühle) z XVII w.
- Kościół Zamkowy (Schlosskirche) z 1714 r. zbudowany przez hugenotów
- Fontanna Sukienników (Marktbrunnen) z XVIII w.
- Park Branicki (Branitzer Park) z zamkiem z 1772 (przebudowany w 1850 r.), w którym mieści się Muzeum Regionalne. Na jeziorze w parku znajduje się piramida, w której pochowany został założyciel parku, podróżnik, książę Hermann von Pückler-Muskau.
- Teatr Państwowy (Staatstheater Cottbus) z 1908 r., secesyjny
Trochę historii Chociebuża
Chociebuż (Cottbus) jak pisałam już w tytule to stolica Dolnych Łużyc. Miasto powstało już w okresie średniowiecza. Jego zalążek powstał już w okolicach 930 roku w pobliżu warowni zbudowanej przez Króla Henryka I. W 1156 r. miasto stanowiło zaś ważny punkt składowania soli na trakcie Halle (Saale)-Głogów. W swojej historii zmieniało ono często właścicieli. Należało np. do Brandenburgi, Czech, Węgier czy Saksoni. Pozostając jednocześnie pod silnym wpływem Niemiec i późniejszych Prus.
Od XIX wieku w Cottbus rozwijany jest przemysł włókienniczy. Obecnie w mieście kwitnie też przemysł materiałów budowlanych oraz taboru kolejowego.
Sama nazwa zaś wzięła się najprawdopodobniej od imienia Chociebud/Chociebąd. Cottbus zamieszkały jest głównie przez potomków Serbołużyczan (Słowian) i Niemców. Co tworzy jego wyjątkowy klimat (kulturę) oraz ma wpływ architekturę. Na terenie miasta istnieje wiele instytucji, które dbają o zachowanie miejscowej kultury i zwyczajów. W 1952 r. na terenie Chociebużu utworzona została pierwsza łużycka szkoła średnia oraz łużycki zespół pieśni i tańca.
źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chociebu%C5%BC
Zobacz również

Wycieczka do bajkowego zamku Neuschwanstein
18 maja 2020
Pomnik Bitwy Narodów – czyli wspomnienie bitw Napoleońskich (2019 rok)
23 września 2020