Park Rataje to jeden z większych Poznańskich parków mieszczących się w dzielnicy Rataje (stąd też nazwa).

Trochę informacji o parku

Park Rataje zajmuje przestrzeń około 14,67 ha. Można więc uznać go za średniej wielkości park porównywalny wielkością do Parku Sołackiego. Dla porównania:

Lokalizacja parku Rataje

Park Rataje zlokalizowany jest na pograniczu kilku osiedli. Tak dokładniej na pograniczu Rataj i Żegrza. Na mapie Google jest prawie nie widoczny, by go dostrzec trzeba się więc dobrze jej przyjrzeć.

Lokalizacyjne Park jest leży na terenie pomiędzy osiedlami:

  • Jagiellońskim,
  • Rzeczypospolitej,
  • Bohaterów II Wojny Światowej,
  • Polan
  • i Powstań Narodowych.

Park został oddany do użytku mieszkańców w 2018 roku. Jest więc w skali całego miasta praktyce całkiem nowym obiektem rekreacyjnym. Powoduje to, że część osób nadal nie wie o jego istnieniu.

Co znajdziemy w Parku Rataje?

Park przez swoich twórców został podzielony na kilka części tematycznych. Każda z nich ma więc trochę inne zadanie od miejsca na typowy spacer po relaks na świeżym powietrzu. W parku nie zapomniano też o historii związanej z tą okolicą. A konkretnie – skupiono się na temacie kolei Średzkiej. I tak w parku można odnaleźć zrekonstruowane stare tory prowadzące do niewielkiego skansenu.

Zobaczyć tu możemy np. odnowiony zabytkowy pociąg parowy (parowóz) wraz z wagonem. Nie powinno was też dziwić jeśli napiszę, że znajduje się tam również replika starej stacji kolejowej. W miejscu tym nie znajdziemy co prawda przewodnika jednak zarys historyczny możemy poznać z pomocą tablic informacyjnych.

Galeria zdjęć

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Rataje

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.