Park cytadela
Poznań

Park Cytadela w Poznaniu

Park Cytadela jest największym parkiem w Poznaniu rozmiarach około 100 ha.

Zbudowano go w latach 1963–1970 na terenie należącym do dawnego Fortu Winiary Centralnego fortu w strukturze poligonalnych umocnień zbudowanych wokół dawnej Twierdzy Poznań (niem. Festung Posen) zwanego potocznie Cytadelą.

Kilka informacji o forcie Winiary

Fort Winiary został zbudowany w 1828-39 na terenie wysiedlonych wsi Bonin i Winiary (teren ten nazywany jest Wzgórzem Winiarskim). Został zbudowany według projektu Johanna Leopolda Ludwig Brese wg tzw. klasycznego systemu nowopruskiego.

Historia tego fortu można powiedzieć położyła się długim cieniem na historię miasta Poznania. To właśnie tutaj zgromadziły się Nazistowskie wojska Niemieckie pod koniec II wojny światowej. Za raz po tym jak w obawie przed nadchodzącą Armią Czerwoną próbowali spalić miasto (jak by co większość pozostałych przy życiu mieszkańców została wygnana lub jak kto woli przeniesiona w inne miejsca). Uznali oni wtedy, że zniszczenie miasta ułatwi im nie nieuniknioną bitwę. 23 lutego 1945 lutego Cytadela jednak padła.

W czasie walk o miasto twierdza ucierpiała, a w późniejszym czasie zdecydowano przekształcić ją na park miejski.

Jeden z cmentarzy

Co mieści się w Parku Cytadela

Park podzielony jest na części tematyczne. Znajduję się tu między innymi kilka wojskowych muzeów (gdzie można nawet dotknąć prawdziwy czołg) oraz cmentarze

  • Cmentarz parafii św. Wojciecha,
  • Cmentarz Garnizonowy,
  • wojenny Cmentarz Bohaterów Radzieckich,
  • wojenny Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej,
  • Cmentarz Bohaterów Polskich
  • oraz relikty dawnego cmentarza tzw. starogarnizonowego, niemieckiego Cmentarza Honorowego (Ehrenfriedhof) oraz kwatera prawosławna tzw. Cmentarz Prawosławny.
Czołgi przy Muzeum Uzbrojenia (Cytadela Poznań)

Muzea na terenie parku

Na terenie parku znajdują się muzea,

  • Muzeum Uzbrojenia,
  • Muzeum Armii Poznań.

można je zwiedzać prawie cały rok. W okresie letnim odbywają się tu również Dni Twierdzy Poznań. Wypadają one w weekend pod koniec Sierpnia.

Inne atrakcje w Parku

Z atrakcji dla chcących trochę odpocząć warto za to wymienić Rozarium.

Rozarium w Parku Cytadela – Poznań

Kiedyś w parku był także otwarty amfiteatr , który ma zostać obecnie przekształcony w kwietny ogród. Zdania na ten temat są jednak podzielone. Dużo osób uważa, że nie jedynie należy tam jedynie naprawić schody. Reszta ma zostać tak jak jest.

W parku mieści się również wiele rzeźb. Niektóre z nich jak Nierozpoznani tworzą naprawdę interesujące instalacje.

Galeria zdjęć z Cytadeli

źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Cytadela

%d bloggers like this: