zwiedzanie Budapesztu
Europa,  Węgry

Jeden dzień w Budapeszcie – co warto zobaczyć

Budapeszt (węg. Budapest) – to stolica Węgier i jedno z ciekawszych miast jakie miałam okazję odwiedzić w tej części Europy.

Z tego co czytałam wiele osób podziela moje zdanie i podaje to piękne miasto jako jednego z konkurentów Wiednia czy Berlina. W związku z tym, że miałam tylko jeden dzień na zwidzenie miast nie udało mi się odkryć wielu jego miejsc jednak postaram się wam zarekomendować miejsca, które widziała.

widok na Dunaj Budapeszt

Budapeszt jest jedną z najmłodszych stolic w Europie. Miasto powstało z połączenia 3 mniejszych Budy, Óbudy i Pesztu.

Jeśli oglądaliście serial Korona Królów lub znacie się trochę na historii Węgier to wiecie, że kiedyś zamek królewski mieścił się w Budzie.

Co warto zobaczyć w Budapeszcie

Plac Bohaterów

Jednym z miejsc, które co prawda widziałam z daleka jest Plac Bohaterów. Położony jest w VI dzielnicy (Terézváros – Miasto Teresy), na końcu Andrássy útca (która sama w sobie jest atrakcją turystyczną), przy Parku Miejskim (Városliget). Obok placu znajdują się budynki Muzeum Sztuk Pięknych.

Każda kolumna na tym placu coś upamiętnia. Niestety jak już wspomniałam widziałam Plac jedynie z oddali więc nie miałam okazji ich zobaczyć.

Városliget – Park miejski i Zamek Vajdahunyad

To Park położony tuż obok Placów Bohaterów. Przyznam, że poczułam się tam trochę jak na Cytadeli w Poznaniu, ale tylko przez chwilę. Przez Park przepływa

Parlament w Budapeszcie

Budynek Parlamentu położony jest nad brzegiem Dunaju w dzielnicy Pest. Jeśli odnosicie wrażenie, że jest „duży” to macie rację. Jest on bowiem największym budynkiem w całym kraju oraz drugim co do wielkości budynkiem państwowym w Europie. Większy jest tylko budynek mieszczący się w Rumuni. Ilość pomieszczeń jak i sama architektura wprowadza wielu w osłupienie.

parlament Budapeszt
Parlament widziany z Dunaju

Rejs po Dunaju

Przez Budapeszt przepływa Rzeka Dunaj płynąc po niej promem można zobaczyć wiele ciekawych budynków w tym Parlament w Budapeszcie. Czy piękne mosty rozciągnięte nad rzeka. W tym miejscu Dunaj jest już całkiem szeroki więc jest to naprawdę ciekawe uczucie.

Baszta Rybacka

Podobno z tego miejsca jest najlepszy widok na Budapesztański Parlament mieszczący się po drugiej stronie Dunaju. Miejsce to jest bardzo unikalne i klimatyczne – jak gdyby zupełnie z innej bajki. Baszta rybacka (węg. Halászbástya) została zbudowana w 1895–1902 stylu neoromańskim wg projektu Frigyesa Schuleka. Wcześniej w jej miejscu znajdowały się dawne mury zamkowe.

Baszta Rybaka Budapeszt-min
Baszta rybacka na zewnątrz z okna autokaru
Baszta rybacka na zewnątrz z okna autokaru

Baszta na górze
Baszta na górze

Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie (węg. Budavári Palota, Vár) to monumentalny budynek zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym. Miejsce to wpisane jest na listę dziedzictwa UNESCO.

Dziedziniec na Zamku w Budapeszcie
Dziedziniec na Zamku w Budapeszcie
brama wewnętrzna Budapeszt
brama wewnętrzna w zamku – Budapeszt

Podczas odbudowy zamku błędnie umieszczono posągi lwów.

mityczny ptak Turul
mityczny ptak Turul

Turul to nazwa mitycznego ptaka, który według legend miał przyprowadzić lud Madziarów w miejsce obecnych Węgier. Mógł to być raroga lub sokół.

Co jeszcze warto zobaczyć!

Na pewno warto wybrać się do Łaźni w Budapeszcie są to podobno jedne z najlepszych łaźni miejskich zasilanych wodami Termalnymi. Ja miałam je okazję zobaczyć tylko przez okienko przy wejściu, ale słyszałam o nich dużo dobrego.

źródła:

  • https://101countriesbefore50.com/wegry/budapeszt-na-weekend/
  • https://r.pl/blog/co-warto-zobaczyc-w-budapeszcie-top-9-atrakcji-wegierskiej-stolicy
  • https://www.podrozepoeuropie.pl/budapeszt-zwiedzanie/
%d bloggers like this: