Kościół św. Michała Archanioła w Uzarzewie (Gmina Swarzędz) to zabytkowy budynek zbudowany w stylu szachulcowym. Obecnie pełni on rolę kościoła rzymskokatolickiego.

Lokalizacja kościoła

Kościół znajduje się około 15 km na wschód od Poznania. Dojazd w te okolice bez samochodu może okazać się dla wielu osób problematyczny. Pomimo iż w teorii dojeżdża tutaj autobus. Jedzie on bowiem bardzo okrężną trasą przez okoliczne miejscowości takie jak Kobylnica.

Kościół w Uzarzewie został zbudowany w formie budowli jednonawowej, halowej o sklepieniu beczkowym. Posiada dwa boczne, barokowe ołtarze pochodzące z poł. XVIII w.: Serca Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Św. Teresy z Avil. Ołtarz główny przedstawia Golgotę. Pierwotnie ołtarz był w stylu barokowym a potem przebudowany na neogotycki.

Jeśli i wy chcecie wejść do środka to niestety musicie zrobić to w czasie kiedy odbywa się tutaj msza. Normalnie kościół jest zamknięty.

Widok od strony prezbiterium
Widok od strony prezbiterium

Na pierwszy żyt oka Kościół nie przypomina specjalnie Rzymskokatolickich świątyń. Jednak nigdzie nie znalazłam informacji by był on zbudowany dla jakiegoś innego wyznania. Prawdopodobnie jest więc tylko wzorowany z zewnątrz na inny typ świątyń.

Trochę historii

Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu ufundowała Fundacja Królewska w XII. W 1749 r. został on jednak rozebrany. Wtedy też zaczęto budowę obecnego kościoła z inicjatywy Felicjana Niepruszewskiego ówczesnego właściciela Uzarzewa.

W 1900 do kościoła dobudowano  zakrystię i neobarokową kaplicę z kryptą grobową należącą do rodziny Żychlińskich, ówczesnych właścicieli wsi.

Podczas remontów budynku wielokrotnie udawało się znaleźć jakieś ciekawostki związane z jego historią. Przed rokiem 1994 np. znaleziono ukrytą pod posadzką kryptę z poł. XVIII w. Podczas remontu trwającego w latach 1996 – 2004 udało się odkryć malowidła podobne do tych odkrytych w Farze Poznańskiej (również w czasie remontu). Te z Uzarzewa są jednak młodsze o 50 lat.

W 2001 r. podczas remontu wieży i jej hełmu w miedzianej kuli podtrzymującej krzyż udało się znaleźć zalakowaną butelkę, skorodowane pudełko zawierające sześć monet (jedna z 1597 r. a pozostałe z XIX wieku) oraz gazety i czasopisma. W butelce znaleziono list dla potomnych, który został napisany 12 sierpnia 1868 r. jego autorem był miejscowy nauczyciel Franciszek Polczyński.

Kościół ten jest jednym z kościołów na szklaku kościołów drewnianych oraz piastowskim w Wielkopolsce. W Uzarzewie mieszczą się także inne ciekawe zabytki jak np. Budynek Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie.

źródła:
https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/kosciol-pw-sw-michala-archaniola-w-uzarzewie/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Micha%C5%82a_Archanio%C5%82a_w_Uzarzewie

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.