Wiedeń jest nie tylko stolicą Austrii, ale także jej największym miastem (inne miasta są od niego dużo mniejsze). O tym pięknym mieście można by naprawdę dużo napisać ja jednak nie jestem na tyle ekspertem by o wielu z nich się wypowiadać.

Ograniczę się jedynie do miejsc, które moim zdaniem są warte zobaczenia – szczególnie jeśli planujecie we Wiedniu spędzić tylko kilka dni. Opis niektórych atrakcji i miejsc jakie miałam okazje odwiedzić zdążyłam już opublikować w innych wpisach. Dlatego też tu tylko o nich wspomnę a jeśli będą one was interesować to możecie tam o nich poczytać.

Kilka informacji o Wiedniu

Wiedeń specjalnie nie ucierpiał w czasie II wojny światowej dlatego architektura jest zdecydowanie bardziej klasyczna. W porównaniu do innych miast, które intensywnie rozwijały się w tym okresie jak np. Drezno czy Poznań. Oba miasta zostały posiadały przez pewien okres historii zbliżoną architekturę, ale zostały zniszczone.

Praktycznie w Wiedniu spędziłam 2 pełne dni. I przyznaję, że oprócz pięknych budynków i widoków są dobre sklepy. Kuchnia też jest zbliżona do tej Polskiej dlatego z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Co warto zobaczyć w Wiedniu

Wiedeń to całkiem spore miasto z dużymi perspektywami. W mieście tym mieszkało wielu znanych ludzi a na jego architekturę miało wpływ wielu artystów. Wiedeń był też stolicą Austro-Węgier a obecnie jest stolicą Austrii.

Opera Wiedeńska – na Ringu

To podobno jedna z ładniejszych oper w Europie (trudno jednak mi potwierdzić bo nie byłam w zbyt wielu Operach).

Budynek Opery Wiedeńskiej - 2018 rok
Opera Wiedeńska

Dom Hundertwassera – Hundertwasserhaus

Czyli Dom Hundertwassera -> kompleks mieszkaniowy wybudowany w latach 1983–1985 przez Josefa Krawinę. Był on przeciwnikiem linii prostej. Stąd też budowane przez niego budynki wyróżniały się na tle innych.

Dom Hundertwassera w Wiedniu
Dom Hundertwassera

Kahlenberg i panorama na Wiedeń

Kahlenberg to jedno ze wzgórz górujących nad Wiedniem. Prawdopodobnie też to właśnie tutaj Jan III Sobieski planował wydarzenie, które my znamy jako odsiecz Wiedeńską. Dla nas Polaków jest więc to wyjątkowe miejsce.

Jedną z atrakcji wzgórza jest też Polski kościół.

Belweder

Właściwie są dwa belwedery – Dolny i Górny. Budynki te dziś pełnią rolę muzeum. To właśnie tutaj przechowywana był portret Adele Bloch-Bauer I, zwany też „Złotą Adelą” znany niektórym chociaż by z filmu Złota Dama.

W oddali Dolny Belweder
W oddali Dolny Belweder

Pałac Schönbrunn Austria

Pałac wraz z ogrodami to jedno z ciekawszych miejsc w Wiedniu. To tu właśnie „mieszkała” Cesarzowa Sisi (Elżbieta Bawarska).

Pałac Schönbrunn Wiedeń
Pałac Schönbrunn Wiedeń

Katedra św. Szczepana w Wiedniu

Katedra św. Szczepana w Wiedniu
Katedra św. Szczepana w Wiedniu

Stephansplatz w Wiedniu

Czyli Plac Centralny Wiednia (mnie skojarzył się ze starym miastem). To właśnie tutaj znajduje się wejście do Katedry św. Szczepana. Miejsce to jest jednak warte do zobaczenia z wielu innych powodów. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów. Znajdziecie tu wiele sklepów i restauracji.

Pałac Hofburg

Wiedeńska rezydencja władców Austrii. Rezydencja jak nietrudno się domyślać jest całkiem sporych rozmiarów.

W czasie mojej wizyty w Wiedniu prowadzone były w jej pobliżu prace archeologiczne.

Pałac Hofburg od strony Stephansplatz
Pałac Hofburg od strony Stephansplatz
Pałac Hofburg - od strony Stephansplatz
Pałac Hofburg – od strony Stephansplatz

Pomnik Muzyka

Galeria

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.