Opera Wiedeńska (Austria) - wycieczka 2018 rok

Opera Wiedeńska – Austria 2018 r.

W 2018 roku wybrałam się na objazdową wycieczkę w ramach, której miałam okazję zwiedzić kilka miast a konkretnie Wiedeń (Austria) i Budapeszt (Węgry).

Swoją przygodę zaczęłam od Wiednia, gdzie czekał już na moją grupę miejski przewodnik.

Zwiedzanie Opery Wiedeńskiej, ale nie tylko

W samym Wiedniu spędziliśmy tylko 2 dni. Trochę szkoda bo to bardzo ciekawe miasto. Pierwszym miejscem jakie mieliśmy zwiedzić na wycieczce była Opera Wiedeńska. Jednak zanim do niej dojechaliśmy musieliśmy wjechać na Wiedeński Ring. To właśnie na nim mieści się Opera.

Wiele osób z pewnością słyszało o Operze Wiedeńskiej a szczególnie o koncertach i przedstawieniach jakie miały się tutaj odbywać. O ironio zbliżając się do niej zdałam sobie sprawę, że nigdy jeszcze nie byłam w żadnej operze. W końcu przejście pod Operą to co innego niż wejście do budynku.

Opera Wiedeńska - Austria
Wiedeń – Austria

Pod budynkiem opery czy to w Poznaniu lub Pradze byłam wielokrotnie jednak moja noga nigdy nie przekroczyła ich drzwi (a przynajmniej nie pamiętam by to miało miejsce). Tylko żebyście sobie nie wymyślali żadnych teorii spiskowych. W normalnym teatrze byłam wielokrotnie, odwiedziłam też operetkę (teatr muzyczny). W tym także w Pradze byłam nawet na przedstawieniu w teatrze (oczywiście sztuka była po Czesku) zaliczyłam nawet koncert w Złotej Synagodze w Pradze. Po prostu nigdy nie byłam w budynku, który można nazwać Operą.

Lokalizacja

Opera Wiedeńska

Budynek Opery Wiedeńskiej znajduje się na tak zwanym Ringu Wiedeńskim. Z tego co czytałam to Opera jest pierwszym budynkiem jaki na nim ukończono. Miało to miejsce w 1869 roku. Oficjalnie zaczęła soją działalność 25 maja 1869 roku. Pierwszą sztuką jaką tu przedstawiono był „Don Giovanni” autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Budynek zbudowany został w stylu neorenesansowym – co mnie osobiście bardzo się podoba bo lubię ten styl architektury. Jednak mieszkańcom Wiednia Opera podobno się nie spodobała. Wypowiadali się na jej temat bardzo krytycznie. Wręcz z nienawiścią. Do tego stopnia, że jeden z architektów miał nawet popełnić samobójstwo. Podejrzewam, że mógł być szykanowany (wyśmiewany) przez niezadowolonych z jego dzieła ludzi.

Opera Wiedeńska w środku
Opera Wiedeńska w środku
Opera Wiedeńska w środku
Opera Wiedeńska w środku

Podczas II wojny światowej budynek opery ucierpiał. Wielu to za przełomowy moment okresu wojennego. Nadążyła się więc okazja by zmienić to co się nie podobało w budynku Opery. Jednak o ironio mieszkańcy nie chcieli żadnych zmian. Chcieli by odbudować budynek takim jakim był przed wojną. Trochę to ironiczne, ale widać po ponad 70 latach przyzwyczaili się do niego.

Opera ponownie zaczęła działać pod koniec 1955 roku.

Opera Wiedeńska w środku
Opera Wiedeńska w środku
Opera Wiedeńska w środku
Opera Wiedeńska w środku

Jak wygląda opera w środku?

We wnętrzu opery czas jak by się zatrzymał (miejscami jest muzealnie). Korytarze są dość szerokie, ściany i podłogi pokryte odbijającym światło kamienieniem i drewnem (lub czymś co go udaje). Na sufitach zawieszone są żyrandole.

Opera Wiedeńska w środku
Opera Wiedeńska w środku

Akurat w czasie mojej wycieczki trwały przygotowania do jakieś sztuki. Więc na scenie pracowało wiele osób montujących dekoracje i oświetlenie.

Opera Wiedeńska nocą
Opera Wiedeńska nocą

Podobne wpisy

Zostaw komentarz