Kaplica grobowa Radziwiłłów czyli obecny Kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Antoninie. To jeden z ciekawszych zabytków jakie warto odwiedzić będąc w Antoninie.

Kaplicę miałam okazję zwiedzać z Przewodnikiem. Był to starszy Pan, który pochodził z okolic Antonina. Dużym plusem tego był fakt, że wpuścił nas do podziemi kościoła.

Fragment historii kaplicy

Kaplica została zbudowana w latach 30. XIX wieku dla rodziny Radziwiłłów zamieszkujących Antonin. Sąsiedni zaś cmentarz jest wynikiem działań Michał Radziwiłł (ostatniego Radziwiłła w Antoninie), który zaczął wynosić trumny z kaplicy. Za nim zdążył przenieść wszystkich członków rodziny o sytuacji dowiedziała się rodzina., która nie była zadowolona z zaistniałej sytuacji. Zmiana warunków przechowywania szczątek spowodowała, że zaczęły one się gwałtownie rozkładać. W efekcie czego nie mogły wrócić do kaplicy.

Z tego powodu członkowie rodziny spoczywają zarówno w podziemiach kaplicy jak i na cmentarzu.

Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej
Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej
Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej
Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej
kaplica grobowa
kaplica grobowa

We wnętrzu świątyni znajduje się dekoracja wykonana z białego marmuru. Wykonana w stylu bizantyjskim, według tradycji sprowadzonymi z Włoch.

Dawna kaplica grobowa Radziwiłłów w Antoninie
Ozdoba wykonana z białego marmuru – łuk
Ozdoba wykonana z białego marmuru - łuk
Ozdoba wykonana z białego marmuru – łuk

Wygląda to jakby postacie szły w stronę nieba.

Kradzieże i dewastacje

Ze względu na pochowane tutaj osoby kaplica była kilkakrotnie splądrowana. Jednymi ze sprawców byli wojskowi Radzieccy, którzy dosłownie otwierali trumny i wyrywali różne części ciała pochowanym (np. palce). Czasem wyrzucali ciała z trumien by sprawdzić czy nic nie schowano pod spodem. W tym miejscu warto zdać sobie sprawę, że w kryptach pod kaplicą panuje specyficzny mikroklimat więc ciała się częściowo mumifikują.

podziemia kościoła, komora grobowa grobowiec
groby w podziemiach kościoła

Powodem włamania były oczywiście kosztowności takie jak pierścionki, broszki, łańcuszki, kolczyki jak i wiele innych. Innym cennym zabytkiem, który znajdował się w kryptach pod kaplicą był ozdobny miecz angielskiego generała Petera Frannka. Był on jedyną osoba, która spoczywa w tym miejscu nie będąc członkiem rodziny a jedynie przyjacielem rodu. Pochowano go oczywiście z mieczem, który otrzymał wraz z tytułem generała na swoje 100 urodziny.

Miecz również próbowano ukraść. W tedy też uszkodzono schodki ukrywające wejście do krypty (czytaj podobno porąbano je siekierom – tak przynajmniej mówił przewodnik).

źródła:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.