Ławeczka upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza znajduje się na Poznańskiej Grobli w bezpośrednim sąsiedztwie Skweru Łukasiewicza.

Jeżeli nie wiecie kim był Ignacy Łukasiewicz z pewnością nie jesteście tym sami. Żyjemy bowiem w czasach kiedy nie wszystkie osiągnięcia tego Pana są aż tak doceniane. A szkoda bo to dość ciekawa postać. Przykładowo to właśnie jemu zawdzięczamy powstanie lampy naftowej. Łukasiewicz był bowiem chemikiem, farmaceutą oraz założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej.

Ławeczka Ignacego Łukasiewicza
Ławeczka Ignacego Łukasiewicza

Prawdopodobnie dlatego to właśnie jego postać wybrano do upamiętnienia w tym miejscu. Rejon ten bowiem kojarzy się Poznaniakom z Gazownictwem. Dosłownie kilkanaście metrów stąd mieści się stara nie działająca już gazownia miejska ora swoje biura ma PGNiG.

Rzeźbę w postaci ławeczki upamiętniającą Łukasiewicza odsłonięto 23 września 2013, wykonał ją Roman Kosmala z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Sam projekt miał upamiętniać 160. rocznicę powstania przemysłu naftowego w Polsce.

Ławeczka Ignacego Łukasiewicza
Ławeczka Ignacego Łukasiewicza
Ławeczka Ignacego Łukasiewicza
Ławeczka Ignacego Łukasiewicza

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. Jakiś czas temu odwiedziliśmy to miejsce 🙂
    Mieliśmy niewiele czasu na zwiedzanie miasta, gdyż przyjechaliśmy na miejsce w godzinach porannych w sobotę, a w niedzielę wieczorem już Poznań opuszczaliśmy. Jednak niecałe dwa dni wystarczyły, aby odwiedzić kultowe miejsca, posmakować wielkopolskiej kuchni i wczuć się w klimat miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.