Jezioro Bled (słoweńskie Blejsko jezero) to najsłynniejsze jezioro położone na Słowenii. Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę zapytanie o Słowenię z pewnością to właśnie zdjęcie tego jeziora ci się pokaże. Można więc je uznać za taką wizytówkę kraju.

Ja nad Bled przyjechałam wraz z wycieczką. Praktycznie była to pierwsza atrakcja jaką zwiedzaliśmy tego dnia. Pierwotnie miała być jedną z ostatnich jednak ze względu na pogodę plany uległy zmianie. Tego samego dnia zwiedziłam również Jezioro Bohinj, Wodospad Savica, Szczyt Vogel, Zamek Bled.

Gdzie znajduje się jezioro Bled?

Jezioro położone jest na terenie Alp Julijskich (czyli po drugiej stronie Alp w stosunku do Polski). Teren ten jest nie tylko górzysty, ale również porośnięty gęstymi lasami. Zupełnie jak wyjęty z jakieś widokówki. Trochę też przywiódł mi na myśl zdjęcia i filmiki przedstawiające Szwajcarię lub górskie Austriackie miasteczka.

Ze względu na dużą obecność wapnia w okolicznych skałach woda w jeziorze ma kolor szmaragdowy (ten właśnie kolor wody dominuje w tutejszych zbiornikach wodnych, raz jest jaśniejszy raz ciemniejszy). Przy czym jednocześnie woda jest bardzo czysta i całkowicie przejrzysta. Miejsce to jest uwielbiane zarówno przez Słoweńców, fotografów oraz turystów szukających unikalnych miejsc.

Do najczęściej fotografowanych miejsc w tym rejonie należy jedyna Słoweńska wyspa – Blejski Otok (czyli luźnie tłumacząc „Oko Bledu”).

Jezioro Bled – co warto nad nim zrobić i co zobaczyć?

W okolicy jeziora Bled mieści się miasteczko Bled, które w dużym stopniu nastawione jest na turystykę. W praktyce więc są tu same hotele i obiekty usługowe (np. sklepy, kawiarnie, kasyno). Mieszkańcy zaś zamieszkują głównie peryferia miasta. To jednak nie sklepy przyciągają tutaj turystów one są jedynie dodatkami. Atrakcjami okolicy są:

  • jezioro,
  • wyspa Blejski Otok,
  • park miejski,
  • okoliczne lasy,
  • zamek Bled
Jezioro Bled – turystyczna perła Słowenii

Czy można się kąpać w jeziorze Bled?

TAK – kąpać można się podczas sezonu letniego na plaży miejska. Mieści się ona u podnóża skały z bledzkim zamkiem.

Jezioro podobnie jak np. Poznańska Malta wykorzystywane jest do celów sportowych. Wyznaczone są na nim trasy po, których można pływać kajakami i różnego typu innymi łodziami. Uprawianie sportów jest tu możliwe dzięki obecności ciepłych źródeł – w efekcie czego woda jest cieplejsza niż w innych jeziorach alpejskich. Nie oznacza to jednak, że panuje tu całkowity zakaz plażowania.

Czy można zwiedzić wyspę Blejski Otok?

Jak najbardziej – trzeba będzie jednak zapłacić! Wyspa jest bowiem własnością kościoła, który na niej zarabia. Dodatkowo na wyspę trzeba też dopłynąć, czyli trzeba mieć łudź na szczęście nie jest trudno taką wynająć. Na wyspę pływają bowiem małe łódki / gondole (koszt około 12 euro za osobę). Wokół jeziora znajduje się kilka portów, z których możemy wypłynąć na taką wycieczkę. Wydaje mi się, że cena nie jest zła bo to naprawdę ciekawa przygoda.

Rejs łódeczką trwa może 10 minut o ile nie ma się choroby morskiej albo lokomocyjnej jest to bardzo przyjemne. Szczególnie, że widoki są naprawdę piękne.

Na wyspie znajduje się zabytkowy kościół Maryi Wspomożycielki położony jest on na wzniesieniu trzeba więc wejść po schodach, z których roztacza się całkiem niezły widok. Dzwonnica kościoła zwana jest Downem Życzeń (pochodzi z 1543 roku). Podobno, jeśli pociągnie się za sznur dzwonu – spełni się 1 twoje życzenie. Ludzie chyba w to wierzą bo dzwon co jakiś czas bił.

Widok ze schodów przy kościele Maryi Wspomożycielki
Widok ze schodów przy kościele Maryi Wspomożycielki

Oprócz kościoła znajduje się tu też restauracja, muzeum i sklep z pamiątkami. Jeśli macie chwilę czasu warto spróbować lodów. Sama skusiłam się na te o smaku jabłecznika, czyli – Apple pie (są dwie nazwy Słoweńska i Angielska). Lody kosztują od 2,50 do 3 euro.

Wyspa nie jest specjalnie duża i można ją obejść dosłownie w 15 minut. Podczas takiego spaceru udało mi się zobaczyć kilka ciekawych miejsc takich jak drugi port. Być może służy on np. do przywożenia towarów.

W czasach przed chrześcijańskich na wyspie znajdowała się świątynia bogini Živy (Živa, polska Żywa znanej też jako Siwa z łac.), patronki miłości. Živa była boginką z słowiańskiej mitologii, część miejsc jej kultu podobnie jak w przypadku innych bożków, zostało przekształconych w miejsca kultów religijnych Chrześcijaństwa poprzez np. postawienie kościoła.

Jakie są punkty widokowe na jezioro Bled?

W zależności od tego, co chcemy zobaczyć. Dobrymi miejscami są np.

  • z zamku Bled
  • wzniesienie Ojstrica
  • wzniesienie Osojnica 

Co warto wiedzieć na temat jeziora Bled

  • Powierzchnia jeziora: 1,44 km²
  • Wymiary
    • max długość: 2,12 km
    • max szerokość: 1,38 km
  • Głębokość
    • maksymalna: 30,6 m
  • Najwyższa temperatura wody w miesiącach letnich to 26 °C.
  • Wysokość nad poziomem morza: 475 m n.p.m.

Jak dojechać nad jezioro Bled?

Do miejscowości Bled dojechać można na różne sposoby takie jak:

  • pociąg (stacja kolejowa mieści się niedaleko wzgórza zamkowego),
  • autobus (na Słowenii działa odpowiednik naszych PKS),
  • samochód własny lub z wypożyczalni.

Jeśli nie chcecie sami jechać Słowenię, możecie też skorzystać z usług biur podróży. Zawiozą was one was np. na objazdową wycieczkę.

Lokalizacja jeziora

Jak by co zdjęcia robiłam telefonem Xiaomi Redmi Note 10s.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.