Mamucia skocznia narciarska w Planicy stanowi kulminacyjny punkt konkursów skoków narciarskich. To właśnie po skokach na niej przyznawana jest Kryształowa Kula dla najlepszego skoczka.

O skoczni w Planicy

Skocznia ta (Słoweńska Letalnica) jest bardzo popularnym miejscem bez wzglądu na porę roku. Chociaż z pewnością jest dużo popularniejsza w okresie zimowym a już na pewno samych zawodów. Z pewnością w tedy jest okazja by zobaczyć skoczków. W okresie letnim na zewnątrz raczej nie doświadczymy takich widoków.

Oprócz tej skoczni na sąsiednich wzniesieniach znajdują się także inne skocznie (z tego co przeczytałam jest ich w sumie 8). Oczywiście już nie, aż tak fenomenalnie duże jednak w dalszym ciągu dość imponujące. Przynajmniej dla mnie, która nigdy wcześniej nie była w tego typu ośrodku.

Trochę historii mamuciej skoczni narciarskiej

Nie wiem czy wiecie, ale Planica była pierwszym miejscem na świecie gdzie otwarto mamucią skocznię narciarską. Miało to miejsce 4 lutego 1934 roku. Skocznia ta zapewniła Słoweńcom prym na kilka kolejnych lat. By go utrzymać ośrodek wokół oraz sama skocznia były cały czas udoskonalane. Jednak już w latach sześćdziesiątych było wiadomo, że nie można tego robić w nieskończoność.

Dlatego też w latach 1967–1968 w pobliżu Bloudkovej velikanki zdecydowano się postawić kolejną skocznie. W efekcie czego poszczycić się mogli aż dwoma skoczniami. Nazywały się one Velikanka (czyli Olbrzymka, młodsza skocznia 21 marca 1969) oraz Bloudkova velikanka (starsza skocznia).

W 2004 roku zmieniono nazwę Velikanka na Letalnica braci Gorišków. To właśnie jest ta skocznia na, której skaczą skoczkowie podczas konkursu.

Na tej skoczni pobito wiele różnych rekordów takich jak:

  • Przerwana 200-metrowa bariera w 1994 roku – skoku powyżej 200-metrów w ciągu jednych zawodów dokonało kilku skoczków.
    • Toni Nieminen 203 metry
    • Andreas Goldberger 202 metry
    • Christof Duffner podczas treningu osiągnął 207 metrów jednak nie ustał
    • Espen Bredesen 209 metrów
  • Rekordzistom skoczni jest Ryōyū Kobayashi, który uzyskał 252 m.

W większości rekordy te były bite po remontach skoczni.

Zwiedzanie skoczni narciarskiej

Skocznie narciarskie na Planicy kiedy nie odbywają się zawody lub ćwiczenia można oczywiście obejrzeć z dołu. Można podejść praktycznie pod wzniesienie największej z nich. Słyszałam też, że niektóry udaję się również na górę by zobaczyć jaki widok widzą skoczkowie. Mnie niestety to się nie udało. Być może związane było to z pogodą lub wielkością grupy z jaką przyjechałam.

Odwiedzając skocznie warto również wejść do tego okrągłego budynku. Znajdują się w nim:

  • sklep z autoryzowanymi gadżetami z mistrzostw,
  • biura komitetu,
  • toaleta,
  • miejsce do ćwiczeń dla narciarzy (pomieszczenie zajmuje około 3- 4 dolne poziomy, pokryte jest sztucznym śniegiem)
biura, sklep i miejsce ćwiczeń
biura, sklep i miejsce ćwiczeń

Jak dojechać do skoczni?

Do Planicy można dojechać na różne sposoby. Jednym z nich jest samochód. Prawie pod samą skocznią znajduje się duży i wygodny parking. Można na nim parkować w czasie kiedy nie odbywają się zawody. Wjazd na parking jest płatny.

Lokalizacja skoczni

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.