Palmiarnia Wałbrzyska została zbudowana na potrzeby rodziny Hochbergów. Tych samych, którzy mieszkali na Zamku w Książu.
Myślę, że to właśnie miało wpływ na fakt, że jest ona dużo bardziej kameralna. W porównaniu chociaż by z Palmiarnią Poznańską. Ruch na terenie palmiarni praktycznie jest w jedną stronę. Wynika to z szerokością przejść, które są stosunkowo wąskie.
Lokalizacja Palmiarni w Wałbrzychu
Palmiarnia mieści się przy ulicy Wrocławskiej 158 w Wałbrzychu (dzielnica Lubiechowo). Przy Palmiarni działa kawiarnia oraz sklep z roślinami. Ma ona powierzchnię ok. 1900 m². Organizacyjnie jest ona połączona z Zamkiem w Książu. W praktyce oznacza to, że możemy w nim kupić bilet na zwiedzanie palmiarni.
Palmiarnia zalicza się do najstarszych Palmiarni w naszym kraju. Została ona bowiem wybudowana w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Zbudował on ją dla swojej małżonki Księżnej Daisy. Była ona miłośniczką kwiatów, więc pewnie taki prezent przypadł jej do gustu.
Co zobaczymy w Palmiarni
W Palmiarni rośnie ponad 250 różnych gatunków roślin pochodzących z całego świata. Kolekcja ta jest więc całkiem pokaźna. Oprócz roślin znaleźć można tutaj również zwierzęta takie jak chociaż by Lemury czy papugi (od czasu jak skoczyła na mnie papuga w papugarnii nie przepadam za tymi zwierzętami – chciał bym dała jej jeść).
Wystrój wnętrza palmiarni jest dość ciekawy. Ściany wewnętrzne np. zostały pokryte tufem wulkanicznym pochodzącym z Etny. Na zostały posadzone np. różne rośliny. Miejscami to pokrycie wystaje co nadaje unikalnego miejsca temu miejscu.
więcej: