Palmiarnia Wałbrzyska została zbudowana na potrzeby rodziny Hochbergów. Tych samych, którzy mieszkali na Zamku w Książu.

Myślę, że to właśnie miało wpływ na fakt, że jest ona dużo bardziej kameralna. W porównaniu chociaż by z Palmiarnią Poznańską. Ruch na terenie palmiarni praktycznie jest w jedną stronę. Wynika to z szerokością przejść, które są stosunkowo wąskie.

Lokalizacja Palmiarni w Wałbrzychu

Palmiarnia mieści się przy ulicy Wrocławskiej 158 w Wałbrzychu (dzielnica Lubiechowo). Przy Palmiarni działa kawiarnia oraz sklep z roślinami. Ma ona powierzchnię ok. 1900 m². Organizacyjnie jest ona połączona z Zamkiem w Książu. W praktyce oznacza to, że możemy w nim kupić bilet na zwiedzanie palmiarni.

Palmiarnia zalicza się do najstarszych Palmiarni w naszym kraju. Została ona bowiem wybudowana w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Zbudował on ją dla swojej małżonki Księżnej Daisy. Była ona miłośniczką kwiatów, więc pewnie taki prezent przypadł jej do gustu.

Wulkaniczna skała na ścianach Palmiarni Zamku Książ w Wałbrzychu
Wulkaniczna skała na ścianach Palmiarni

Co zobaczymy w Palmiarni

W Palmiarni rośnie ponad 250 różnych gatunków roślin pochodzących z całego świata. Kolekcja ta jest więc całkiem pokaźna. Oprócz roślin znaleźć można tutaj również zwierzęta takie jak chociaż by Lemury czy papugi (od czasu jak skoczyła na mnie papuga w papugarnii nie przepadam za tymi zwierzętami – chciał bym dała jej jeść).

Wystrój wnętrza palmiarni jest dość ciekawy. Ściany wewnętrzne np. zostały pokryte tufem wulkanicznym pochodzącym z Etny. Na zostały posadzone np. różne rośliny. Miejscami to pokrycie wystaje co nadaje unikalnego miejsca temu miejscu.

więcej:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.