Stary Rynek w Grodzisku Wielkopolskim
|

Stary Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

Jak większość Polskich miast i miasteczek Grodzisk Wielkopolski ma swój “rynek centralny”. Grodziski nie jest może zbyt duży, ale na pewno robi dość pozytywne wrażenie.

Gdzie mieści się Stary Rynek w Grodzisku Wielkopolskim?

Stary Rynek nie znajduje się tak naprawdę w centrum miasta a w jego południowo-wschodniej części. Praktycznie całkiem blisko jest z niego do granic miasta i drogi wylotowej. Dzięki czemu podróż np. z Poznania zajmuje około 1 godziny pociągiem (+ krótki spacerek ze stacji kolejowej).

Obecna nazwa dotyczy placu i ulicy obiegającej go dookoła. Plac ten już chyba raczej nie pełni już miejsca targowego.

Ratusz i studnia na starej widokówce - Grodzisk Wielkopolski
Ratusz i studnia na starej widokówce – Grodzisk Wielkopolski
źródło: https://grodzisk.naszemiasto.pl/jak-na-przestrzeni-lat-zmienial-sie-grodziski-stary-rynek/ga/c1-8103011/zd/59437439

Co znajduje się na rynku w Grodzisku Wielkopolskim?

Przy i na rynku jest kilka rzeczy, które będąc w okolicy warto zobaczyć.

Ratusz

Obecny Ratusz został zbudowany w 1830 roku w miejscu starego drewnianego z 1677 roku. Od czasu budowy przeszedł on kilka zmian. Jak chociaż by częściową rekonstrukcję po nalotach bombowych z 1945 roku.

Budynek ma 3 piętra oraz wysokie podpiwniczenie. Według archeologów do budowy ratusza użyto starych cegieł (gotyckich) pochodzących z rozebranej wagi miejskiej. Z wyglądu przypomina też trochę rezydencję. Architektonicznie budynek nawiązuje do secesji.

Budynek ten jest w dalszym ciągu wykorzystywany jako siedziba władz samorządowych i instytucji publicznych.

Ratusz Grodzisk Wielkopolski
Ratusz Grodzisk Wielkopolski

Studnia św. Bernarda

Studnia św. Bernarda w Grodzisku Wielkopolskim
Studnia św. Bernarda

Ten obiekt od razu zwrócił moja uwagę. Wyróżniał się bowiem wśród obiektów na placu. W końcu to taki dziwny różowy domek, nie od razu kojarzący się z swoją funkcją. Dopiero po chwili odkryłam, że to jest studnia. Do tego działająca.

Najprawdopodobniej pierwsza studnia w tym miejscu powstała już w średniowieczu. Zgodnie z tradycją woda pochodząca ze studni wykorzystywana była przez miejscowych browarników do produkcji piwa. Z pewnością taka woda była lepszej jakości niż ta pochodząca z rzeki.

Nazwa studni pochodzi od benedyktyńskiego mnicha, Bernarda z Wąbrzeźna. Miał on według legendy pobłogosławić studnię po tym jak ta wyschła. W efekcie czego napełniła się ona z powrotem wodą.

Inną nazwą z jaką się spotkałam tego obiektu to Pompa św. Bernarda.

Kamieniczki

Rynek otoczony jest kamieniczkami, na których parterach mieszczą się sklepy. Ich stan jest różny aczkolwiek trochę to wygląda jak by miasto próbowało coś z tym zrobić (ale czegoś brakowało). Część budynków jest bowiem w remoncie.

Co warto zobaczyć w sąsiedztwie rynku?

Praktycznie w sąsiedztwie rynku mieści się:

  • Park Miejski,
  • Muzeum ziemi Grodziskiej,
  • Kościół św. Jadwigi Śląskiej (jego kopułę widać na zdjęciach za Ratuszem),

żródła:

zdjęcia wykonałam: Xiaomi Redmi Note 10S

Podobne wpisy

Zostaw komentarz