Na kampusie UPP czyli Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w listopadzie 2021 powstał blisko 60 metrowy mural upamiętniający 70-lecie autonomii tej uczelni.

Trochę historii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Historia uczelni sięga, aż do czasów po drugiej wojnie światowej. Konkretnie do 4 kwietnia 1919 roku kiedy powstał uniwersytet Poznański. Nie zrozumcie mnie źle twory pełniące funkcje uniwersytetów / akademii w Poznaniu był już wcześniej. Jednak dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość można było utworzyć prawdziwy Uniwersytet. Uniwersytet Poznański obecnie nazywa się Uniwersytetem Adama Mickiewicza.

17 listopada 1951 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów obecny Uniwersytet Przyrodniczy odłączył się od Uniwersytetu Poznańskiego. Uczelnie otrzymała nazwę Wyższa Szkoła Rolnicza. W jej ramach prowadzone były dwa kierunki – Leśny i Rolniczy. W 2021 roku wypadała więc 70-rocznica wydzielenia uczelni.

Z tej okazji przygotowano zatem ciekawy mural..

O muralu na kampusie UPP

Mural liczy prawie 60 metrów i zlokalizowany jest za budynkiem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu patrząc od strony ul. Wojska Polskiego. Namalowano go na murze oddzielającym oddziały uczelni. Łatwo do niego dojść np. ze stołówki uczelnianej czy od tramwaju.

Na muralu przedstawiono różne zwierzęta oraz rośliny takie jak: byk, pies, biedronka, kozy, grzyby, liście dębu czy kłosy zboża. Wszystkie te elementy odwołują się do historii uczelni.

Autorką malowidła jest Maria Szulc. To ona wraz z Katarzyną Lesińską z Działu Marketingu i Komunikacji UPP przygotowały koncepcję tego, co powstanie na ścianie kampusu UPP.

źródła:

https://epoznan.pl/news-news-122530-w_poznaniu_powstal_nowy_ogromny_mural
https://puls.edu.pl/aktualno-ci-materia-y-prasowe/historia-zamkni-ta-w-muralu-nowa-atrakcja-na-kampusie-upp

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.