W ramach akcji Zabytek Otwarty na Trakcie Cesarsko – Królewskim w sobotę 20.08.2022 została otwarta dla zwiedzających Stara Rzeźnia w Poznaniu.

Stara Rzeźnia miejska w Poznaniu zlokalizowana jest na ul. Garbary (w pobliżu dawnego portu rzecznego oraz dawnej przepompowni ścieków). Od czasu swojego zamknięcia pełniła różne funkcje (np. na jej terenie odbywał się pchli targ czyli giełda staroci). Obecnie nowy właściciel ma do tego terenu inne plany.

O zabytku – Starej Rzeźni

Zabytkowy kompleks nie jest na co dzień dostępny dla zwiedzających czy w ogóle przypadkowych osób. Teren ten jest zamknięty ze względu chociaż by trwające od kilku lat wyburzenia (dobudówek nie będących zabytkami) i remonty. To czy są one wykonywane planowo czy w odpowiedni sposób trudno jest mi ocenić bo nie jestem w tym kierunku specjalistą.

zabytek otwarty

Faktem jest, że efektów zbytnio nie widać. Istnieją jednak prace, których nie widać a zajmują dużo czasu np. formalności w urzędzie, zdobycie pozwolenia na budowę lub przebudowę.

Tak czy inaczej 20 sierpnia był jedną z nielicznych okazji by zobaczyć obiekt. Samemu lub z przewodnikiem. W czasie akcji odbyły się bowiem 4 spacery (2x zwiedzanie wnętrz i 2x spacer po terenie rzeźni). Ta okazja praktycznie już się może nie powtórzyć! Gdyż jak pisałam nowy właściciel obiektu planuje duże zmiany. Jednak nie wiadomo kiedy zostaną wdrożone.

Rys historyczny

Powstanie rzeźni było wynikiem rozbudowy miasta Poznania na przełomie XIX i XX wieku. Uruchomiono ją w 1900 roku w miejscu dawnych Łąk Dominikańskich. W bliskiej odległości bocznicy kolejowej. Było więc to w tamtych czasach bardzo strategiczne miejsce. Dodatkowo jak już wspomniałam w pobliżu znajdował się port rzeczny na rzece Warcie (wybudowany w latach 896–1902).

Na potrzeby nowego kompleksu fabrycznego zbudowano szereg budynków i hal o dość zróżnicowanej architekturze. Pomimo to zabudowa była dość harmonijna i z pewnością całkiem ładna. Rzeźnia uchodziła też za chlubę ówczesnych władz miasta.

stara rzeźnia Poznań
źródło: https://www.poznan.pl/mim/info/news/stara-rzeznia-otwarta-dla-zwiedzajacych,186263.html

Do oryginalnych budynków w późniejszych latach dobudowywano kolejne. Przez co straciła ona nieco swój wyjątkowy wygląd.

W latach 90 XX wieku zakłady mięsne, które funkcjonowały w tym miejscu przeniosły się poza teren miasta. Spowodowało to zamknięcie kompleksu. A większość mieszczących się na jego terenie budynków przestała być wykorzystywana.

Wnętrza jednej z hal

Halę zdecydowałam się zwiedzać samodzielnie, bo niestety nie zdążyłam na wycieczkę z przewodnikiem. W pewnym sensie był to więc urbex. Choć nie tak zaawansowany jak robili to inni (ja na dach nie weszłam).

Jak dojechać do Starej Rzeźni

Stara Rzeźnia mieści się na ulicy Garbary dojechać do niej można Autobusami jadącymi w kierunku na pętlę autobusową Garbary. Wysiąść należy na przystanku Małe Garbary lub Grochowe Łąki. W okolicy jest też Tramwaj trzeba jednak z niego dojść (około 5 minut spacerkiem).

okoliczne budynki

źródła:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.