Jeżyce obok Łazarza i Wildy to części miasta Poznania przyłączone do niego na początku XX wieku (w 1900 rok). Tradycyjnym centralnym punktem tej części miasta jest Rynek Jeżycki.

Położenie Jeżyc na mapie Poznania

To dokładnie jaki teren zajmują Jeżyce zależy od tego jaki obszar w ich obszar wliczamy. Wielkość Jeżyc bowiem w zależności od okresu historycznego ulegała zmianie. Obecnie jednak uznaje się, że granice stanowią:

  • ulica Przybyszewskiego i Żeromskiego od zachodu,
  • Bukowska od południa,
  • Roosevelta od wschodu,
  • a od północy tory kolejowe ul. Świętego Wawrzyńca (a za nimi Sołacz).
Mural z "Jeżycjadą" na Poznańskich Jeżycach!
Mural z „Jeżycjadą” na Poznańskich Jeżycach!

Dawniej należały do Jeżyc również sąsiednie Ogrody, Sołacz czy chociaż by Golęcin. Zmiany administracyjne wprowadzono dopiero kilka lat temu więc dla wielu stanowią one nadal jedną całość jako Poznańska Dzielnica Jeżyce. Inne sąsiednie jednostki administracyjne to Stare Miasto / Centrum i Łazarz (św. Łazarz).

Dąbrowskiego 42, Poznań
Restauracja na Dąbrowskiego 42, Poznań

Główną ulicą Jeżyc jest Dąbrowskiego. Zaczyna ona swój bieg od ulicy Roosevelta i kończy daleko poza miastem zmieniając się następnie w ulicę Poznańską (Gdzie biegnie aż do Tarnowa Podgórnego). Kolejnymi ważnymi ulicami jest Kościelna (w ostatnich latach zyskująca coraz bardziej na ważności jako część Nowych Jeżyc) oraz Kraszewskiego.

Aktualnie w wyniku likwidacji pozostałości dawnych fabryk Jeżyce przeżywają swój renesans. Dotyczy on głównie części pomiędzy ulicami Kościelną, Świętego Wawrzyńca, Żeromskiego, Dąbrowskiego oraz terenu po dawnej Modenie (pomiędzy ulicami Kraszewskiego, Jackowskiego, Wawrzyniaka). W miejscach tych powstają nowe kompleksy mieszkaniowe oraz usługowe. Co sprowadza w te rejony dużo nowych mieszkańców. Niestety w większości nie właściciele tu mieszkają a najemcy – mieszkania te traktowane są bowiem jak inwestycje.

Pochodzenie nazwy Jeżyc

Szukając informacji na temat Jeżyc trafiłam na informację, że w dawnych czasach znane były one pod nazwami: Yssycz, Issyce, Giżyce, Gyżyce, Iżyce, Jerzyce, czy niemieckie Jersitz. Dokładnie nie wiadomo skąd wzięła się ta nazwa. Prawdopodobnie jednak wywodzi się ona od męskiego imienia Jerzy. Następnie przez kolejne wieki ewoluowała ona do dzisiejszych Jeżyc. (Ciekawostka nazwa własna Jeżyce posiada rodzajnik ta, te – czyli jest w formie żeńskiej).

Jeżyce Poznań ulica Polna
ul. Polna w Poznaniu – część należąca do Jeżyc

Przed wcieleniem do Poznania, Jeżyce stanowiły dla niego zaplecze gospodarcze. Najprawdopodobniej pełniły tę rolę od roku 1253 (wtedy nazywały się jeszcze Issyce).

Najciekawsze miejsca na Jeżycach

Stare Zoo

Na szczególną uwagę zasługuje tu Stare Zoo, które pełni bardziej rolę parku niż prawdziwego ogrodu zoologicznego. (Ulica Zwierzyniecka). Jeśli zastanawiacie się dlaczego to miejsce nazywane jest Starym Zoo to jest to związane z tym, że to miejsce kiedyś było ogrodem zoologicznym. Obecnie prawie nie ma tu zwierząt (poza kilkoma małymi). Większe zwierzęta mieszkają w Nowym Zoo (Nad Maltą).

Teatr Nowy

Kolejnym punktem jest Teatr Nowy zlokalizowany na ulicy Dąbrowskiego 5 w Pobliżu Mostu Teatralnego. Teatr mieści się w secesyjnej kamienicy wzniesionej w latach 1906–1907. Budynek w 2001 przeszedł gruntowny remont dzięki czemu odzyskał dawny blask. Pierwotnie były tu wystawiane raczej lżejsze sztuki jednak nie odniosły one dużego sukcesu. Co sprawiło, że teatr zbankrutował jeszcze przed II wojną światową. Dopiero w latach 70 XX w został on reaktywowany – w formie teatru dramatycznego.

Jeżyce Poznań Teatr Nowy
Jeżyce Poznań Teatr Nowy

Kino Rialto

Jedno z ostatnich studyjnych kin w Poznaniu (posiadające jedynie jedną salę). Zlokalizowane jest na ulicy Dąbrowskiego, prawie idealnie po między Rynkiem Jeżyckim a Mostem Teatralnym. Obok kina znajduje się McDonald, do którego chętnie chodzą widzowie.

Concordia Design i Bałtyk Tower

Concordia Design to centrum kreatywności i biznesu jak się sami reklamują (ul Zwierzyniecka 3). W budynku tym odbywają się różnego typu imprezy oraz wykłady. Z pewnością jest to więc jedno z ciekawszych miejsc na mapie całego miasta. Dodatkowo instytucja ta zlokalizowana jest w zabytkowym budynku po starej drukarni.

Bałtyk Tower to zupełnie inna bajka. Nowoczesny budynek, wieżowiec kształtem przypominający nieco żagiel (a przynajmniej z założenia). Jak nie trudno się domyśleć jest to budynek biurowy, ale oprócz biur znajdziemy tu siłownię, bank, sklep i kilka restauracji. Co do jego nazwy to otrzymał on ją po starym kinie, które kiedyś mieściło się w tym miejscu.

Z resztą nie tylko on pobliski przystanek tramwajowy i autobusowy nazywa się też „Bałtyk”.

Concordia Design i Bałtyk Tower
Concordia Design i Bałtyk Tower

Pomiędzy tymi budynkami zlokalizowana jest przystań sztuki.

Murale Jeżyckie

Na Jeżycach znaleźć można również wiele ciekawych murali. Jednym z nich jest grafika odwołująca się do symboli oraz historii tej części Poznania. Widać na nim min. patronów ulic (np. Adama Mickiewicza), elementy z innych murali, budynki takie jak Bałtyk Tower oraz zwierzęta (Stare Zoo).

mural na Jeżyckiej Poznań
 Mural na ul. Jeżyckiej 36 w Poznaniu
Mural na ulicy Kraszewskiego / Sienkiewicza

Inne ciekawe budynki

Jeżyce słyną również z pięknej architektury. Porównywana jest ona nawet do tej jaką można zobaczyć w Paryżu.

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BCyce
https://pl.wikipedia.org/wiki/Drukarnia_Concordia

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.