Poznań Jeżyce
Poznań

Krótki spacer po Poznańskich Jeżycach

Jeżyce obok Łazarza i Wildy to części miasta Poznania przyłączone do niego na początku XX wieku (w 1900 rok). Centralnym punktem tej części miasta jest Rynek Jeżycki.

Położenie Jeżyc

Wielkość Jeżyc w zależności od okresu historycznego ulegała zmianie. Obecnie jednak uznaje się, że jej granice stanowią ulice:

  • Przybyszewskiego od zachodu
  • Bukowska od południa
  • Roosevelta od wschodu
  • a od północy tory kolejowe

Dawniej należały do Jeżyc również sąsiednie Ogrody, Sołacz czy chociaż by Golęcin. Pomimo to dla wielu stanowią one nadal jedną całość jako Poznańska Dzielnica Jeżyce. Inne sąsiednie jednostki administracyjne to Stare Miasto / Centrum i Łazarz (św. Łazarz).

Dąbrowskiego 42, Poznań
Dąbrowskiego 42, Poznań

Główną ulicą Jeżyc jest ulica Dąbrowskiego, zaczynająca swój bieg od ulicy Roosevelta i kończąca daleko poza miastem zmieniając się Poznańską. Kolejnymi ważnymi ulicami jest Kościelna (w ostatnich latach zyskująca na ważności) oraz Kraszewskiego.

Pochodzenie nazwy Jeżyc

Szukając informacji na temat Jeżyc trafiłam na informację, że w dawnych czasach znane były one pod nazwami: Yssycz, Issyce, Giżyce, Gyżyce, Iżyce, Jerzyce, czy niemieckie Jersitz. Dokładnie nie wiadomo skąd wzięła się ta nazwa. Prawdopodobnie jednak wywodzi się ona od męskiego imienia Jerzy. Następnie przez kolejne wieki ewoluowała ona do dzisiejszych Jeżyc. (Ciekawostka nazwa własna Jeżyce posiada rodzajnik ta, te – czyli jest w formie żeńskiej).

Jeżyce Poznań ulica Polna
ul. Polna w Poznaniu – część należąca do Jeżyc

Przed wcieleniem do Poznania, Jeżyce stanowiły dla niego zaplecze gospodarcze. Najprawdopodobniej pełniły tę rolę od roku 1253 (wtedy nazywały się jeszcze Issyce).

Najciekawsze miejsca

Stare Zoo

Na szczególną uwagę zasługuje tu Stare Zoo, które pełni bardziej rolę parku niż prawdziwego ogrodu zoologicznego. (Ulica Zwierzyniecka). Jeśli zastanawiacie się dlaczego to miejsce nazywane jest Starym Zoo to jest to związane z tym, że to miejsce kiedyś było ogrodem zoologicznym. Obecnie prawie nie ma tu zwierząt (poza kilkoma małymi). Większe zwierzęta mieszkają w Nowym Zoo (Nad Maltą).

Jeżyce Poznań Stare Zoo
Jeżyce Poznań Stare Zoo

Teatr Nowy

Kolejnym punktem jest Teatr Nowy zlokalizowany na ulicy Dąbrowskiego 5 w Pobliżu Mostu Teatralnego. Teatr mieści się w secesyjnej kamienicy wzniesionej w latach 1906–1907. Budynek w 2001 przeszedł gruntowny remont dzięki czemu odzyskał dawny blask. Pierwotnie były tu wystawiane raczej lżejsze sztuki jednak nie odniosły one dużego sukcesu. Co sprawiło, że teatr zbankrutował jeszcze przed II wojną światową. Dopiero w latach 70 XX w został on reaktywowany – w formie teatru dramatycznego.

Jeżyce Poznań Teatr Nowy
Jeżyce Poznań Teatr Nowy

Kino Rialto

Jedno z ostatnich studyjnych kin w Poznaniu. Zlokalizowane jest na ulicy Dąbrowskiego, prawie idealnie po między Rynkiem Jeżyckim a Mostem Teatralnym.

Concordia Design i Bałtyk Tower

Concordia Design to centrum kreatywności i biznesu jak się sami reklamują (ul Zwierzyniecka 3). W budynku tym odbywają się różnego typu imprezy oraz wykłady. Z pewnością jest to więc jedno z ciekawszych miejsc na mapie całego miasta. Dodatkowo instytucja ta zlokalizowana jest w zabytkowym budynku po starej drukarni.

Bałtyk Tower to zupełnie inna bajka. Nowoczesny budynek, wieżowiec kształtem przypominający nieco żagiel (a przynajmniej z założenia). Jak nie trudno się domyśleć jest to budynek biurowy, ale oprócz biur znajdziemy tu siłownię, bank, sklep i kilka restauracji. Co do jego nazwy to otrzymał on ją po starym kinie, które kiedyś mieściło się w tym miejscu.

Z resztą nie tylko on pobliski przystanek tramwajowy i autobusowy nazywa się też „Bałtyk”.

Concordia Design i Bałtyk Tower

Pomiędzy tymi budynkami zlokalizowana jest przystań sztuki.

Murale Jeżyckie

Na Jeżycach znaleźć można również wiele ciekawych murali. Jednym z nich jest grafika odwołująca się do symboli oraz historii tej części Poznania. Widać na nim min. patronów ulic (np. Adama Mickiewicza), elementy z innych murali, budynki takie jak Bałtyk Tower oraz zwierzęta (Stare Zoo).

mural na Jeżyckiej Poznań
 Mural na ul. Jeżyckiej 36 w Poznaniu
Mural na ulicy Kraszewskiego / Sienkiewicza

Inne ciekawe budynki

ul. Dąbrowskiego w Poznaniu

Kamienice przy Rynku Jeżyckim

ul. Kraszewskiego
ul. Dąbrowskiego

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BCyce
https://pl.wikipedia.org/wiki/Drukarnia_Concordia

%d bloggers like this: