Bruksela – co warto zobaczyć w centrum?
Stolicą Belgii i Unii Europejskiej a zarazem drugim jakie miałam okazję odwiedzić była Bruksela. Miasto bardzo ładne, wielokulturowe i wielojęzyczne.
Spis treści
Co warto wiedzieć o Brukseli?!
Bruksela znajduje się praktycznie w środkowej części kraju.
Przez miasto przepływa rzeka Senne. Rzeki tej jednak w mieście praktycznie nie widać. Została ona bowiem na przełomie XIX i XX wieku skierowana pod ziemię.
Miasto znajduje się w regionie dwujęzycznym. Oznacza to, że dwa języki konkretnie Francuski i Flamandzki są równie ważne. Można wiec trafić tutaj na podwójne nazewnictwo różnych miejsc. Czyli jedna nazwa Francuska a druga Flamandzka.
Podwójne nazewnictwo nie jest niczym dziwnym w krajach lub regionach gdzie używa się więcej niż jeden język.
Do Brukseli można dotrzeć na różne sposoby np. samochodem, samolotem lub pociągiem. Jest ona dość dobrze skomunikowana z sąsiednimi miastami i krajami. Jest to szczególnie istotne chociaż by ze względu na fakt, jaką rolę w całej Europie pełni to miasto. Jedna z jej dzielnic – Europejska jest nawet praktycznie cała poświęcona na potrzeby instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu.
W zależności od języka Bruksela zwana jest:
- fr. Bruxelles, Ville de Bruxelles;
- nld. Brussel, Stad Brussel;
- niem. Brüssel, Stadt Brüssel
W Bruksela stanowi też siedzibę króla Belgi i parlamentu belgijskiego.
Wybrane atrakcje Brukseli
Bruksela to duże miasto trudno jest więc zwiedzić je zaledwie w kilka godzin, dlatego postaram się wymienić te zlokalizowane w okolicach centrum.
Wielki Plac (Grand-Place) w Brukseli
Jest to główny plac miasta przypominający kształtem nieco prostokąt. Rzuca się to szczególnie w oczy ponieważ nie ma zabudowy na środku. Takie usytuowanie sprawia też, że dochodzi do niego, aż 7 ulic.
Plac został wytyczony jeszcze przed 1348 rokiem. Obecna zabudowa w większości powstała po 1695 roku. W tedy to miasto zostało zbombardowane przez Francuzów. Sprawiło to, że Wielki Plac posiada spójną architekturę.
Będąc na Wielkim Placu w Brukseli warto jest zwrócić uwagę na kilka budynków. Jednym z nich jest Ratusz Miejski. Jego wygląd i kolor wpisują się w wygląd rynku. Wyróżnia się on tylko ozdobami i strzelistymi wieżami.
Drugi budynek to Muzeum Miejskie (Museum van de Stad Brussel). Na swój sposób podobny jest on do Ratusza, jednak kolor jego fasady jest ciemny. Budynek ten jest najmłodszym w tym miejscu (około 1887 rok). Muzeum to poświęcone jest historii i folklorowi miasta od początków jego istnienia po czasy współczesne. Z tego co znalazłam muzeum stoi w miejscu gdzie w kiedyś mieściła się siedziba Króla Belgii.
Atomium
Jak zapewne już się domyślacie Atomium jest tak naprawdę powiększonym modelem cząsteczkowym (tak w dużym uproszczeniu). Konkretnie 165 miliardów kryształu żelaza. Ta monumentalna rzeźba została zbudowana w 1958 roku z okazji tarów (EXPO-58). Uznano w tedy, że jest to symbol technicznych osiągnięć.
Atomium ma 102 metry wysokości i waży 2400 ton, wykonane zostało ze stali i aluminium. Większość osób decyduje się na obserwacje go z zewnątrz, jednak można wejść też do środka. Osobiście nie byłam we wnętrzu jednak według innych lepiej ogląda się z zewnątrz.
Manneken Pis
To fontanna przedstawiająca “Sikającego chłopca”. Podobno mówi się, że jest on najsłynniejszym mieszkańcem Brukseli. Fontanna choć stosunkowo niewielka (łatwo można ją przeoczyć) jest symbolem miasta. Praktycznie wszędzie można kupić figurki przedstawiające jego podobiznę.
Rzeźba na fontannie pochodzi z XVII wieku, jej twórcą był Jerome’a Duquesnoya. Warto wiedzieć, że przy okazji różnych świąt lub imprez rzeźba jest ubierana w różne stroje. Tak też było podczas mojej wizyty.
Warto dodać, że w Brukseli jest jeszcze jedna tego typu rzeźba. Przedstawia ona dziewczynkę – Jeanneke Pis. W przeciwieństwie do chłopca jest to współczesna rzeźba i pochodzi z 1987 roku. Figurka mieści się przy Impasse de la Fidélité 10-12. Są dwie wersje jej powstania. Jedna mówi, że chodziło o przyciągniecie turystów a druga, że chodziło o względy feministyczne.
Trafiłam na informacje, że istnieje również pomnik Psa, ale niestety podczas mojego pobytu nie udało mi się go znaleźć.
Pasaż Królewski św. Huberta
Jest to Pasaż handlowy zlokalizowany niedaleko placu Wielkiego w Brukseli. Robi on naprawdę sporę wrażenie swoją dość prostą, ale jednocześnie ciekawą architekturą. Trochę to wygląda jak by ktoś ulicę pomiędzy domami przykrył dachem. Dach pasażu cały jest oszklony dzięki czemu, światło dostaje się bez większych problemów do środka.
Pasaż składający się z trzech części:
- Galerii Króla,
- Galerii Królowej (wzdłużnych, przedzielonych ulicą Rue des Bouchers /Beenhouwersstraat (Rzeźnicką)),
- Galerii Książęcej (poprzecznej).
Powstał on w latach 1846-47 jednak swoją obecną nazwę otrzymał dopiero w1965 r.
Katedra św. Michała i św. Guduli
Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli znana również pod nazwami fr. Cathédrale des Saint-Michel-et-Gudule, flam. Kathedraal van Sint-Michiel en Sint-Goedele. Zbudowana została w stylu gotyckim. Katedra zlokalizowana jest na wzgórzu Treurenberg.
Nie jest ona pierwszą świątynią jaka w tym miejscu stanęła. Pierwszy kościół (w stylu romańskim) powstał w tym miejscu w połowie XI w. W XIII wieku wieku zaczęła się jednak przebudowa istniejącego kościoła. Dzięki tym działaniom kościół zaczął zmieniać się w barokową świątynię z elementami renesansowymi. Świątynia w swojej historii była kilkukrotnie plądrowana. Dlatego też nie zachowało się oryginalne wyposażenie.
Miano katedry świątynia uzyskała w 1962 roku. Było to wynikiem reform administracyjnych w kościele. Utworzona została w tedy nowa archidiecezja Mechelen-Bruksela.
Pałac Królewski (Palais de Bruxelles)
To siedziba króla Belgii. Mieści się ona w niedalekim sąsiedztwie centrum miasta. Niestety nie jest ona normalnie dostępna dla zwiedzających. Jednak w dniach od 23 lipca do 28 sierpnia Pałac jest otwierany do zwiedzania dla chętnych osób. W tym czasie zwiedzanie pałacu jest darmowe jednak trzeba wcześniej zarezerwować sobie bilet.
Dzielnica Europejska
Dzielnica Europejska mieści się między Parkiem Brukselskim, Parkiem Cinquantenaire i Parkiem Leopolda. Jest to nie oficjalna dzielnica Brukseli, w której zlokalizowane są Siedziby Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.