Brugia – co zobaczyć w jeden dzień?
Brugia jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Belgii obok Brukseli i Antwerpii. Tak się złożyło, że było to też pierwsze miasto jakie miałam okazję zwiedzić w tym kraju.
Spis treści
- 1 Położenie Brugii
- 2 Co warto wiedzieć o historycznej Brugii
- 3 Zwiedzanie historycznej Brugii – atrakcje
- 3.1 Park Minnewater
- 3.2 Beguinage “Ten Wijngaerde”
- 3.3 Rynek główny (Grote Markt)
- 3.4 Wieża Beffroi — punkt widokowy w Brugii
- 3.5 Ratusz miejski w Brugii – Stadhuis
- 3.6 Katedra Świętego Zbawiciela w Brugii
- 3.7 Kanały Brugii i rejsy turystyczne
- 3.8 Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii
- 3.9 Most św. Bonifacego
Położenie Brugii
Brugia (nider. Brugge, fr. Bruges) jest miastem położonym w północno-zachodniej Belgii prawie nad samym morzem Północnym. Na terenie prowincji Flandria Zachodnia. Ze względu na dużą ilość kanałów przepływających przez miasto (głównie jego starą zabytkową część) porównywana jest ona do Włoskiej Wenecji stąd i nosi przydomek “flamandzka Wenecja”. Cała Brugia ma aż 138,4 km².
Część miasta zachowała swój średniowieczny wygląd głównie ze względu na późne dotarcie w te rejony przemysłu. Oczywiście obecnie ten przemysł już tutaj występuje, jednak nie ma on bardzo dużego wpływu na wygląd całego miasta. Dodatkowo warto wspomnieć, że Brugia pełni ważną rolę jako port śródlądowy dostępny dla statków morskich. Połączona jest bowiem kanałami z Morzem Północnym.
Jak dojechać do Brugii?
Do Brugii chyba najlepiej przyjechać Pociągiem (lub z zorganizowaną wycieczką tak jak ja). Co do pociągu to dość dobre połączenie jest z samą stolicą – Belgią. Oba miasta dzieli godzina drogi koszt to około 14 euro. Z tego co czytałam warto przyjrzeć się promocją jakie oferują Belgijskie Koleje. Podobnie jak w Polsce są bowiem różne promocje i zniżki np. dla uczniów i studentów, bilety weekendowe.
Co warto wiedzieć o historycznej Brugii
Pierwsze zalążki miasta powstały jeszcze za panowania Juliusza Cezara w I w. p.n.e. Były to fortyfikacje, których zadaniem była obrona wybrzeża przed piratami. Założyli ją starożytni rzymianie. Tereny te jednak już IV wieku zostały przejęte przez Franków. Brugia prawa miejskie uzyskała 27 lipca 1128 roku.
W Google trafiłam na porównanie Brugii do świata Harrego Pottera. Mnie osobiście przyszła do głowy ulica Pokątna. Podobieństwa wynikają najprawdopodobniej z faktu, że architektura jest tu trochę podobna. Wynika to z faktu, że przemysł dodarł tu stosunkowo późno. Miasto nie było też aż tak bardzo zniszczone w czasie II wojny światowej jak Warszawa, Gdańsk, Poznań czy Rotterdam (w Holandii).
Moda na Brugie podobno zaczęła się w 2008 roku po premierze filmu Collinem Farrelem i Brendanem Gleesonem pod tytułem „In Bruges”. Polskie tłumaczenie tytułu to „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” zakładam, że był to jakiś chwyt marketingowy. Ludziom spodobało się to miasto i zaczęli je odwiedzać (niektórym wydało się pewnie egzotyczne lub w inną stronę jak żywy skansen). Wydaje mi się, że to współcześnie dość częste zjawisko – odwiedzanie miejsc z filmów lub gier (jeśli akcja dzieje się w prawdziwych miejscach).
Zwiedzanie historycznej Brugii – atrakcje
W Brugii jest naprawdę sporo do zobaczenia. Szczególnie w tej starej części, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO (w 2000 roku). Brugie można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. Nie tylko takim zorganizowanym przez biuro podróży, ale również z lokalnym. Podejrzewam, że takie grupy zbierają się w okolicy stacji kolejowej.
Co do mnie zwiedzanie Brugii z wycieczką zaczęłam od Bargeplein. Mieści się tutaj parking dla autokarów, toalety oraz przystanek autobusowy. Jest więc to idealne miejsce startowe dla zorganizowanych grup.
Do historycznej części miasta prowadzi stamtąd czerwony most (Barge bridge lub Bargebrug). Przechodzimy nim do Minnewater Park. Moja wycieczka skręciła następnie w lewo i udała się w stronę Lovers’ Bridge.
Park Minnewater
Do Parku Minnewater można dojść na kilka sposobów. Przyjezdni mogą np. dotrzeć tak jak ja lub bezpośrednio z dworca kolejowego. Gdyż w jego okolicy mieści się most nad kanałem prowadzący do parku.
Ja tym czasem z grupą trafiłam na most Lovers’ Bridge (Minnewaterbrug), czyli o ile dobrze rozumiem Most Zakochanych. Przechodząc tym mostem po prawej można zobaczyć jezioro Minne (Minnewater). I taka pewnie można jego nazwę przetłumaczyć jako jezioro miłości. Osoby idące od stacji kolejowej mają do tego mostu i jeziorka kawałek drogi. Mają jednak bliżej do Beguinage.
Jezioro Minne (Minnewater) to w praktyce fragment jednego z kanałów rzecznych przecinających Brugie. Praktycznie na przeciwko mostu Lovers’ Bridge obok pięknych starych zabudowań znajduje się zapora blokująca odpływ wody. Pozwoliło to na spiętrzenie wody i stworzenie jeziorka – szczerze mówiąc to chyba na nasze standardy raczej staw.
Przechodząc mostem Lovers’ Bridge na drugą stronę trafimy pod starą Wieżę Prochową. Moja wycieczka poszła następnie wzdłuż jeziorka, aż do zapory. Następnie przeszliśmy w okolicę Beguinage.
Beguinage “Ten Wijngaerde”
Lub Beginaż to zdaniem niektórych jedno ze spokojniejszych miejsc w Brugii. W miejscu tym mieszkały kiedyś Beginki. Jeśli o nich nie słyszeliście to nie jesteście jedyni ja raczej też wcześniej nie spotkałam się z tym określeniem. Z tego co jednak zrozumiałam Beginki były czymś w rodzaju zakonu. Organizacje te powstawały głównie w XII wieku na zachodzie Europy, głównie na terenie obecnej Belgii i Holandii (Niderlandy).
Kobiety należące do tej wspólnoty nie składały ślubów zakonnych. W efekcie czego jeśli zmieniły zdanie mogły opuścić wspólnotę i np. wyjść za mąż. Beginaż czyli miejsce gdzie one mieszkały składał się z kościoła, 30 białych domków. Obecnie miejsce to jest udostępnione do zwiedzania.
Rynek główny (Grote Markt)
Rynek Główny w Brugii (taki, który my nazwali byśmy starym rynkiem) mieści się praktycznie w centrum miasta. Znajduje się przy nim np. wiele klimatycznych restauracji, sklepów, zabytkowa dzwonnica oraz ratusz. Adres rynku to: Markt, 8000 Brugia.
Tradycja organizowania różnych jarmarków i targów na tym placu sięga X wieku.
Praktycznie na samym środku placu znajduje się pomnik upamiętniający tkacza Jana Breydela i rzeźnika Pietera de Conincka. Są oni bohaterami Brugii, którzy zasłynęli w bitwie pod Kortrijk (Bitwa Złotych Ostróg) odbyła się ona w 1302 roku.
Wieża Beffroi — punkt widokowy w Brugii
Wieża Beffroi a właściwie to dzwonnica jest kolejnym bardzo charakterystycznym budynkiem w Brugii. Budynki tego typu były często budowane w średniowiecznych miastach na terenach należących obecnie do Belgii.
Zlokalizowana jest ona przy Rynku Głównym (raczej trudno ją tam przeoczyć). Wieża ma około 82 metry wysokości dzięki czemu jest świetnym punktem obserwacyjnym na miasto. Warto jednak pamiętać, że na samą górę trzeba wejść po schodach a pokonanie całej trasy wraz z zejściem na dół może zająć nawet godzinę.
Wrzuciłam zdjęcie z takiej pozycji ponieważ podczas wycieczki przewodniczka przeprowadziła nas bezpośrednio pod wierzą. Mogliśmy dzięki temu zobaczyć wewnętrzny plac. Jak widać na zdjęciu jest on jakby przykryty materiałami. Związane jest to z faktem, że odbywają się tam różna przedstawienia i koncerty.
Ratusz miejski w Brugii – Stadhuis
Ratusz miejski Brugii znajduje się w sąsiedztwie Placu Głównego miasta. Zbudowany jest on w stylu gotyckim z dość bogato rzeźbioną fasadą. Jego lokację w tym miejscu datuje się na XIV-XV wiek.
Katedra Świętego Zbawiciela w Brugii
Katedra Świętego Zbawiciela w Brugii czyli nid. Sint Salvatorskathedraal, fr. Cathédrale Saint-Sauveur de Bruges jest główną świątynią w diecezji brugijskiej. Pochodzi ona z XII wieku i pierwotnie została zbudowana jako kościół parafialny. Dopiero w XVIII została podniesiona do rangi katedry. Wiązało się to z rozbudową świątyni.
Świątynia zlokalizowana jest przy ulicy Sint Salvators Kerkhof w Brugii.
Kanały Brugii i rejsy turystyczne
W związku z dużą ilością kanałów oraz możliwością żeglugi (przynajmniej na niektórych) istnieje możliwość przepłynięcia się łodzią po mieście. Ja z tej oferty nie skorzystałam, ale widziałam sporo osób, które to zrobiły i z pewnością były zadowolone.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii
Inna jego nazwa kościoła jaką znalazłam to Onze-Lieve-Vrouwekerk. Został on zbudowany w latach 1290–1549, nie posiada on też jednej formy architektonicznej a jest mieszanką różnych stylów.
Nie wiem jak wam, ale mnie on trochę przypomina zamek. Wpływ na to poniekąd ma jego biały kolor oraz strzelista wieża.
Most św. Bonifacego
Most ten jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w Brugii. Podobno dlatego, że jest on bardzo fotogeniczny. I coś w tym jest jak widać na poniższych zdjęciach. Most św. Bonifacego (Bonifaciusbrug) mieści się na tyłach kościoła Najświętszej Marii Panny.
źródła:
- https://www.belgiazwiedzanie.com/plac-markt.html
- https://beneluks.pl/rynek-grote-markt-w-brugii-co-zobaczyc-zwiedzanie-atrakcje/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Brugia
- https://podroze.onet.pl/ciekawe/brugia-belgia-co-zobaczyc-najwieksze-atrakcje-i-ciekawe-miejsca/lrle3c0
- https://www.podrozepoeuropie.pl/brugia-zwiedzanie/