Okrąglak to jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków na napie Poznania. Zlokalizowany jest no na styku ulic 27 Grudnia, Gwarna, Fredry i Mielżyńskiego (adres Mielżyńskiego 14, 61-725 Poznań).

okrąglak modernistyczny budynek w Poznaniu

Kilka informacji o Okrąglaku

Budynek został zbudowany w stylu modernistycznym i oddany do użytku w 1954 roku. Zajął on tym samym miejsce po zniszczonym w czasie II wojny światowej Banku Cukrownictwa. Okrąglak posiada aż 9 pięter i jest w kształcie walca – dzięki czemu bardzo się wyróżnia na tle innych. Pierwotnie budynek był Domem Towarowym. W praktyce oznacza to, że na każdym piętrze były inne towary. Pamiętam, że jak byłam dzieckiem w dalszym ciągu pełnił tą funkcję. Co prawda zdaniem moich rodziców było mniej towarów niż kiedyś. W 2009 roku w budynku mieściły się już tylko głównie małe sklepy.

Okrąglak ciekawy budynek w centrum Poznania
Okrąglak

W 2011-2012 budynek przeszedł generalny remont po, którym zaczął pełnić rolę biurowca. Powodów zmiany funkcji może być kilka najoczywistszym jednak jest to, że ten owalny budynek nie ma specjalnie miejsc parkingowych. W efekcie czego nie spełniał współczesnych wymogów wysoko powierzchniowych sklepów. To miało prawdopodobnie duży wpływ na zmianę jego funkcji.

Okrąglak po budowie i zapewne jeszcze wiele lat później budził duże emocje. Nie wszystkim podobał się jego wygląd (myślę, że to analogiczna sytuacja jak w przypadku Dworca Kolejowego Poznań Główny nazywany „chlebakiem”). W 2003 roku budynek został wpisany na listę zabytków a 2005 otrzymał nagrodę Złotego Quadro (jako najlepszy budynek półwiecza).

Okrąglak
Okrąglak w czasie remontu

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.