07.08.2021 w ramach akcji „Zabytek otwarty –  zaułek Barlebena” zwiedzić można było na co dzień nie dostępny budynek Starej Papierni w Poznaniu. Obiekt ten zlokalizowany jest w dawnej Dzielnicy Portowej. W dawnych czasach w Stara Papiernia była znana pod nazwą Fabryka Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego.

Mural na zewnętrznej ścianie
Mural na zewnętrznej ścianie (zniszczony podczas remontu budynku)

Stara Papiernia

Kilka lat temu budynek (a właściwie kompleks budynków) został zakupiony przez Uniwersytet Artystyczny. Uczelnia ma w planach wyremontować budynki i częściowo udostępnić je mieszkańcom miasta. W planach jest połączenie sztuki z przemysłem oraz stworzenie miejsca do różnych badań i prac. Może więc za kilka lat będą tu odbywały się wernisaże.

stara papiernia jeden z budynków
stara papiernia jeden z budynków

Obecnie jednak budynek jest praktycznie nie dostępny. Dlatego też sobotnie zwiedzanie z przewodnikiem cieszyło się dużym powodzeniem. W czasie „dnia otwartego” zwiedzić można też było samodzielnie fabrykę, w której już praktycznie mało pozostało starych sprzętów drukarskich . Pomieszczenia raczej przypominają magazyny.

stary dwór przy dawnej papierni w Poznaniu
Dawny dwór przy Starej Papierni

Zdjęcia Starej Papierni

Aktualizacja 2024 – W 2024 roku zabytek już tak nie wygląda. Prowadzony jest bowiem duży remont, po zakończeniu którego przestrzeń ta zyska nie tylko nowe przeznaczenia, ale także nieco loftowy wygląd.

Lokalizacja budynku

Po fabryczny budynek drukarni mieści się na ul. Szyperskiej 8.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.