Filharmonia Szczecińska
Początki obecnej filharmonii Szczecińskiej sięgają 1945 roku. To właśnie bowiem w tedy jeszcze nie oficjalnie zaczęła się tworzyć Szczecińska orkiestra.
Nowy budynek filharmonii w Szczecinie
Oddany do użytku w 2014 roku nowy budynek filharmonii w Szczecinie nie przypomina raczej większości tego typu budynków. Do tego też zdecydowanie pozornie odstaje od swojego otoczenia. Czego odzwierciedleniem są mieszane opinie na jego temat.
Jedni go kochają czego dowodem są różne nagrody jak i nominacje. Inni zaś nie wiedzą co mają o nim myśleć – wielki biały kloc z rogami w sąsiedztwie zabytkowych budynków. Nikt chyba też nie zaprzecza, że budynek jest naprawdę ciekawy i unikatowy. Poza tym budynek ten ma jedną wspólną cechę z sąsiednimi – ma szczyty.
Samo miejsce budowy też nie jest przypadkowe. W tym miejscu bowiem mieścił się kiedyś Dom Koncertowy – Konzerthaus. Budynek ten podobno również był dość nowoczesny jak swoje czasy. Tak wiec nowoczesny budynek w tym miejscu nie jest czymś nadzwyczajnym.
Filharmonię Szczecińską zbudowało studio Barozzi/Veiga z Barcelony. Ich projekt został wybrany z pośród 44 propozycji przesłanych na konkurs w 2007 roku. Sama budowa rozpoczęła się zaś kwietniu 2011 roku.
Architektami byli Fabricio Barozzi Alberto Veiga.
Filharmonię można zwiedzać w niektóre piątki zarówno w języku Polskim jak i Angielskim. Terminy oraz godziny warto sprawdzić na stronie filharmonii. Czas zwiedzania to 45 minut.
Do filharmonii należy ubrać się stosownie, w ubrania nie przyciągające zbytnio uwagi. Zaleca się by były to kolory stonowane i najlepiej ciemne. Tak by nie rozpraszać innych gości. Buty powinny być raczej zabudowane.
Odwiedzając filharmonię wypada być eleganckim.