Wały Chrobrego w Szczecinie
Wały Chrobrego to jedna z popularniejszych atrakcji Szczecina. Miejsce to jest na tyle wyjątkowe, że nawet zagraniczni turyści są pod wrażeniem.
Co to są Wały Chrobrego?
Spis treści
Wały Chrobrego są tarasem widokowym położonym niedaleko portu w Szczecinie. Roztacza się z nich piękny widok na Rzekę Odrę. Taras ten znajduje się 19 metrów nad brzegiem Odry ma taras długość ok. 500 m. Można więc uznać, że jest nawet całkiem spory.
Projektantami wałów byli Wilhelm Meyer-Schwartau, Emil Drews i Paul Kischke.
Taras został zbudowany w latach 1901-1921.
Niemcy nazwali taras – Hakenterrasse (czyli Taras Hakena). Oczywiście w momencie kiedy Polacy przejęli miasto uznali, że ta nazwa nie może zostać. Przy wyborze nowej nazwy odwołali się zatem do słowiańskiej historii miasta.
Co mieści się na Wałach Chrobrego?
Wały Chrobrego Chrobrego to nie jest taki zwykły taras. W ich górnej części zlokalizowanych zostało kilka budynków. Mieści się w nich:
- siedziba Politechniki Morskiej
- Teatr Współczesny
- Muzeum Narodowe.
W północnej części tarasu znajduje się także kompleks architektoniczny zbudowany dla ówczesnej rejencji szczecińskiej (lata 1906-12). Obecnie mieści się w nim Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.
Dlaczego wały Chrobrego w Szczecinie?
Taras ten jak nie trudno się domyśleć zbudowano w celach reprezentacyjnych. W dawnych czasach praktycznie na ich przeciwko znajdowało się miejsce gdzie wysiadały osoby, które przypłynęły do Szczecina (głównie z terenów Niemieckich).
Miały być one więc pod wrażeniem tego co zobaczyły.
Gdzie znajdują się Wały Chrobrego?
źródła: