Legenda o Poznańskich koziołkach
Czy słyszeliście o legendzie o poznańskich koziołkach? Jeśli nie, koniecznie musicie poznać tę historię! Na poznańskim Rynku, na wieży ratusza, codziennie o godzinie 12:00 można zobaczyć niezwykłe widowisko, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ale o co tak naprawdę chodzi z tymi koziołkami?
Ogólnie jak zawsze istnieje kilka wersji legendy o Poznańskich koziołkach. Jedną z nich możecie przeczytać poniżej:
Legenda o koziołkach
Legenda głosi, że dawno temu, po wielkim pożarze kiedy to odbudowywano ratusz miejski zamówiono na jego wierzę specjalny zegar. Z okazji jego uruchomienia zdecydowano się wyprawić wielką uroczystość a daniem głównym miał być pieczony jeleń. Pilnowaniem tego by mięso dobrze się upiekło miał zająć się mały kuchcik Pietrek.
Pieczenie trwało bardzo długo co znudziło chłopca, który bardzo był ciekawy tego co się dzieje na zewnątrz oraz jak wygląda nowy zegar. Postanowił więc na tylko na chwilę udać się na wierzę zegarową by zaspokoić swoją ciekawość. Zajęło to jednak tyle czasu, że jeleń się spalił. Przestraszony wizją kary chłopiec udał się na pobliską łąkę gdzie mieszkańcy paśli zwoje zwierzęta i zabrał stamtąd 2 koziołki. Zwierzaki kiedy pojęły, że planuje on je zabić by podać do jedzenia zebranym już na rynku gościom, uciekły.
Wbiegły na wieżę zegarową i zaczęły się trykać. Burmistrz miasta jak i jego goście byli pod takim wrażeniem, że później zamówili u zegarmistrza dodatkowy mechanizm. Czyli właśnie 2 trykające się ze sobą koziołki.
Ciekawostki o poznańskich koziołkach
Do symboli Poznania zalicza się:
– Koziołki Poznańskie,
– Rogale ŚwiętoMarcińskie,
– Domki budnicze i Ratusz
Z ich podobiznami spotkać się można na całym mieście. Przedstawione są one także w formie magnesów i innych pamiątek (np. nadruków na siatkach, bluzkach).
Poznańskie Koziołki zobaczyć można na wierzy ratusza codziennie o 12 i 15. Po wysunięciu się z wieży zaczynają się one ze sobą trykać. Obecnie są one zasilane z pomocą specjalnego mechanizmu. Podczas pokazu o 12 odgrywany jest także hejnał.
Koziołki można zobaczyć także na Placu Kolegiackim. Umieszczone są one na placyku na przeciwko Urzędu Miasta. Jak również na ścianach i bramach budynków głównie na terenie starego miasta.
Jeśli jeszcze nie widzieliście tego na żywo, koniecznie wpiszcie to na listę! To jedno z tych magicznych doświadczeń, które sprawia, że historia ożywa na naszych oczach.
żródła: