Odbudowana kamienica żelazko w Poznaniu
Na skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Krysiewicza w Poznaniu znajduje się kamienica nazywana prze Poznaniaków Żelazkiem.
Skąd nazwa Żelasko?
Spis treści
Nazwę tą kamienica zawdzięcza swojemu kształtowi – jest trójkątna podobnie jak Żelasko. Kamienica obecnie stojąca na tej działce jest rekonstrukcją dawnej kamienicy umiejscowionej w tym samym miejscu. Oryginalna ponad 100 letnia kamienica została rozebrana już kilka lat temu.
Przyznam szczerze, że jak przez mgłę pamiętam jak wyglądała oryginalna kamienica. Jedyne co pamiętam to to, że była piękna ale w fatalnym stanie technicznym. To jednak nie było przyczyną rozbiórki. Oficjalnie podaje się, że fundamenty uległy uszkodzeniu podczas rozbiórki sąsiedniego budynku.
Trudna lokalizacja kamienicy
Największym problemem tamtego budynku jest lokalizacja. Mówimy tu o centrum Poznania (dosłownie kilka minut od Starego Rynku). Do tego obie ulice na, których narożniku mieści się kamienica schodzą w dół każda z nich pod innym kontem. Działka jest więc nie tylko trójkątna, ale też budynek umiejscowiony na niej w zależności od strony wydaje się niższy lub wyższy.
Nierówność terenu bardzo dobrze widać stając np. od strony Ogrodowej mamy dobry widok na Kościół pw. Św. Franciszka Serafickiego. Warto tu wspomnieć, że kościół ten jest oddalony o około 553,31 m .
Z okolic kamienicy bardzo łatwo i szybko można dojść również do Starego Browaru.