Golem jest jednym z ciekawszych Poznańskich pomników.

Pomnik zlokalizowany jest na Alejach Marcinkowskiego a jego autorem jest David Černý, dość kontrowersyjny czeski artysta. Samo odsłonięcie miało miejsce w 2010 roku.

Golem na Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu
Golem na Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu

Jak wygląda Pomnik

Rzeźba jest dość nietypowa w swojej strukturze. Wygląda trochę jak kilka stojących obok siebie osób połączonych metalowymi taśmami lub jak by ktoś w ekspresywny sposób kroczył, był w ruchu i pozostawało za nim „echo”. W efekcie daje to dość ciekawy efekt wizualny.

W 2019 roku pomnik się przewrócił. Prawdopodobnie było to wynikiem silnego wiatru. Po renowacji jednak wrócił na swoje miejsce.

sztuka nowoczesna, abstrakcja

Co łączy człowieka z gliny z Poznaniem

Z pewnością część osób właśnie się zastanawia dlaczego w Poznaniu staną pomnik Golema? Odpowiedz pewnie niektórych może zdziwić. Bo wszystko zaczyna się od Praskiej legendy o Golemie (człowieku z gliny), który miał bronić Żydów w Pradze przed prześladowaniami. Według legendy jego twórcą był Rabin Jehuda Löw ben Becalel (zwany też MaHaRaL ). I to właśnie ta postać łączy Poznań z Golemem z Czech. Według przekazów Becalej miał się urodzić w Poznaniu.

Ciekawostka

Jako ciekawostkę dodam, że zanim powstał pomnik Davida Černý istniały już plany innego pomnika Golema. Jednak nie doszły one do skutku.

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Golema_w_Poznaniu

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.