Pomnik Bamberki to studzienka mieszcząca się na Starym Rynku. Obecnie mieści się przy zachodniej ścianie Ratusza.

Autorem posągu był Józef Wackerle, cokołu (podstawy) Stahl. Sam pomnik zaś przedstawia kobietę w Bamberskim stroju z nosidłami i konwiami używanymi dawniej w winiarstwie.

Historia Pomnika Bamberki (Studzienki Bamberki)

Studzienka została ufundowana przez rodzinę Goldenringów w 1915 roku. Miała upamiętniać przybycie Bambrów do Poznania. Odsłonięcia jej dokonano 9 sierpnia (1915 roku). Umieszczono ją wtedy na wprost wylotu ul. Woźnej tuż przed domkami budniczymi (to te kolorowe domki na Starym Rynku obok Ratusza). Do rzeźby pozowała Jadwiga Gadziemska, która była pracownicą winiarni rodziny Goldenringów. Miejsce to studzienka opuściła w 1929 roku. Na nową lokalizację wybrano tyły Ratusza.

Poznańska Bamberka fontanna
Poznańska Bamberka fontanna

Po wojnie trafiła do magazynu. Początkowo tylko na czas odbudowy „remontu” Ratusza. Przez pewien czas władze miast miały bardzo negatywne podejście do niej. Było to związane ze skojarzeniami jej z Niemcami. Jak zapewne już wiecie Bambrzy to osadnicy Niemieccy, którzy na początku XVIII wieku przybyli do Wielkopolski po zarazie, która zdziesiątkowała mieszkańców wsi.

W efekcie w 1963 roku pomnik staną na terenie należącym do Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Konkretnie w należącym do niego ogrodzie (obecnie mieści się tam muzeum Bambrów Poznańskich) od strony ulicy Mostowej. W 1977 roku pomnik wrócił na Stary Rynek.

Obecnie pomnik ten jest jedną z atrakcji miejskich.

Poznańska Bamberka fontanna
Poznańska Bamberka fontanna

Źródła:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.