W Maju 2019 w ramach mojego urlopu wybrałam się na wycieczkę objazdową po Bawarii.

Pierwszym miastem jakie zwiedzaliśmy było Monachium (niem. München)– czyli centralne miasto regionu Bawarskiego. Co prawda mój pobyt był krótki a czasu wolnego było niewiele jednak udało nam się zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

Co warto zobaczyć w Monachium (München)

Monachium to duże miasto i jest tu z pewnością wiele do zobaczenia. Niestety ja na zwiedzanie miałam tylko jeden dzień dlatego też w tym wpisie postaram się ograniczyć do miejsc, które udało mi się chociaż przez chwilę zobaczyć. Jeśli wy będziecie mieć więcej czasu na zwiedzanie tego pięknego miasta z pewnością uda warto będzie się niektórym tym miejscom przyjrzeć nieco bardziej z bliska.

Stara Pinakoteka – muzeum sztuki (Alte Pinakothek)

Muzeum mieści się w neorenesansowym budynku i otoczone jest pięknym parkiem. W środku zaś można zobaczyć wiele pięknych dzieł sztuki – takich jak obrazy znanych artystów.

Pomimo iż z zewnątrz budynek wygląda na stary w środku jest dość nowocześnie. Widać, że zadbano o wysoki standard zwiedzania i przechowywania eksponatów.

pinakoteka muzeum sztuki
Pinakoteka – muzeum sztuki

Park Olimpijski

O Parku Olimpijskim przygotowałam osobny wpis gdyż jest to bardzo ciekawe miejsce. Zlokalizowane jest ono w miejscu dawnego stadionu olimpijskiego na którym w 1972 odbywała się Olimpiada – podczas, której doszło do masakry. Chodzi o porwanie i zamordowanie sportowców z Izraela przez Palestyńską grupę terrorystyczną Czarny Wrzesień. Do zdążenia doszło w wiosce olimpijskiej (całość była pokazywana w telewizji wiec terroryści wiedzieli, gdzie są antyterroryści).

Park Olimpijski Monachium Niemcy
Wioska Olimpijska

Obecnie największą atrakcja parku jest wieża widokowa.

Muzeum BMW w Monachium

Zaraz obok parku znajduje się Muzeum BMW. Widzieliśmy je już wcześniej z wieży widokowej w parku. Muzeum praktycznie każdy zwiedzał po swojemu. Oczywiście można wykupić wycieczkę po nim z przewodnikiem po Niemiecku lub Angielsku jednak my byliśmy tam za krótko.

Muzeum można zwiedzić samemu lub z przewodnikiem. Jeśli mamy taką możliwość i ochotę to warto chyba przetestować obie opcje. Jedną z atrakcji jest tutaj możliwość by usiąść na motorze lub w samochodzie tej marki.

Okazjonalnie też odbywa się tutaj odbiór ekskluzywnych samochodów.

Hofgarten

Kolejnym ciekawym wartym odwiedzenia miejscem jest park, ogród HOFGARTEN. Jak widać na zdjęciach poniżej to dość przyjemne do zwiedzania miejsce. Obok parku znajduje się Deutsches Theatermuseum – czyli muzeum poświęcone teatrowi.

Odeonsplatz

Po przejściu parku warto udać się na zlokalizowany w pobliżu Odeonsplatz. Będący jednym z ważniejszych placów w mieście, mieści się na nim wiele budynków. Nazwa placu pochodzi od nazwy dawnej szkoły muzycznej. W jej budynku zlokalizowana jest administracja państwowa.

Mnie najciekawszy wydał się Feldherrnhalle (stylizowany na florencką Loggię dei Lanzi). Plac zlokalizowany jest przy ulicach Theatinerstrasse i Residenzstrasse.

Nowy Ratusz w Monachium

W Monachium znajdują się dwa ratusze Stary Ratusz i Nowy Ratusz. Nowy Ratusz (Neues Rathaus) zlokalizowany jest w centrum miasta na placu Mariackim (Marienplatz). Budowę tego neogotyckiego budynku zaczęto pod koniec XIX wieku. Poniższe zdjęcie zbytnio nie oddaje może jego rozmiarów – jednak by go zbudować rozebrano podobno 24 miejskie kamienice.

neogotycki nowy ratusz Monachium
Nowy Ratusz w Monachium

Stary Ratusz w Monachium

Stary Ratusz (Altes Rathaus) od 1874 roku nie pełni roli siedziby zarządu miasta. Obecnie jest muzeum zabawek.

Wieża starego Ratusza w Monachium
Wieża starego Ratusza w Monachium

Więcej ciekawych zdjęć z Monachium

O mojej wycieczce

W samym Monachium spędziłam 1 dzień. Podzieliłam jednak galerię na 2 części. Tego dnia wykonałam dużo zdjęć więc uznałam, że go podzielę. W pierwszej części umieściłam zdjęcia z wieży widokowej w Parku Olimpijskim.

Ta część pokazuje już bardziej same Monachium. I to co było mi dane w nim zobaczyć.Na początek wspomnę, że było to najdroższe miasto w całej wycieczce. Urokliwe jest co zwiedzać, ale jak dla mnie trochę drogie. Nie mniej jednak wiosną 2019 roku miasto było piękne.

Starałam się ustawić zdjęcia w kolejności jak szliśmy. Osoby, które znają miasto zapewne zauważą, że kręciliśmy się w kółko.

Mapa

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.